Frida Kahlo
Frida Kahlo

Frida Kahlo

(6 Tmmuz 1907 – 13 Temmuz 1954) Meksikalı Ressam

Renkli kişiliği ile tanınan, Ressam Frida Kahlo insan vücudu ve ölüm gibi temaları ele alan portreler icra etmiştir. Sürrealist (Gerçeküstücülük) kişiliği ile tanınan ressam, hayatı boyunca çalkantılı ilişkiler yaşayan sanatçı, feminist ve devrimci kişiliğiyle de ün salmıştır. Kahlo, Macar asıllı Alman bir baba ile, İspanyol ve Kızıldereli kökenli, Meksikalı bir anneden dünyaya geldi. Sanatçı daha sonra, soyunu sık sık araştırdı. Çocukken, hafif bir topallama ile beraber çocuk felci geçirdi. Bu hastalık, sanatçıyı hayatı boyunca peşini bırakmayacak kronik sorunlar ile boğuşmasına neden oldu. Hatta, bacağındaki engelinden dolayı kendisine ”Tahta Bacak Frida” bile denmişti. Kahlo, profesyonel bir fotoğrafçı olan babasına çok yakındı, stüdyosuna ona sık sık yardım etti.

Picasso bile, Frida Kahlo için, biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz demiştir.
Picasso bile, Frida Kahlo için, biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz demiştir.

Bu engeller onu yıldırmadı ve dönemin en iyi eğitim kurumlarından olan (1922) Ulusal Hazırlık Okuluna girdi ve bu okulda çok iyi eğitimler aldı. Okulun oditoryumu için, bir duvar resmi üzerinde çalışan Rivera ile tanıştı.


Frida Kahlo’nun Zor Yılları

Sanatçı, 1925 yılında tüm hayatını değiştirecek bir trafik kazası geçirdi ve ağır yaralandı. Kahlo bu kaza sebebiyle, toplamda 30’dan fazla tıbbi operasyon geçirdi. sanatçı, iyileşme sürecine girerken, resim yapmayı öğrendi ve bol bol kitap okudu, aynı zamanda büyük sanatçıların eselerini analiz etti. Tedavi süreci devam ettiği sırada bile, yatağının tavanında bulunan aynaya bakarak oto portreler icra etti. Frida Kahlo‘nun İlk oto- portresi, 1926 yılında ”Kadife Elbiseli” oto portredir. Resim oldukça soyut olmasına rağmen, kendi yüzünü yumuşak modellemesi, gerçekliğe olan ilgisini göstermektedir. Toplamda, 143 eserinin 55 tanesi oto portredir. Sanatçı Frida Kahlo, 1 yıl sonra 1927 yılında iyileşti ve ayağa kalktı. Daha sonra, sanat ve siyaset dünyasında aktif bir görüntü çizdi ve bu çevrede bir çok arkadaş edinerek, Meksika Komünist Partisine katıldı. Kahlo, 1929 yılında Diego Rivera ile evlendi.

Dikkatinizi Çekebilir;  Celsus Kütüphanesi Nerededir? Hangi Uygarlığa Aittir?
Kahlo, 1929 yılında Diego Rivera ile evlendi.
Kahlo, 1929 yılında Diego Rivera ile evlendi.

Ünlü Sanatçı, markası haline gelecek olan Tehuana elbisesini o dönemde giymeye başladı. Çiçekli bir bir başlık, bol bir bluz, altın takılar ve uzun fırfırlı bir etekten oluşmaktaydı. Frida Kahlo, sonraki tarzınıda güncelleyerek mesleğinde olabildiğince üstlere çıkarak, dünya çağında ün yaptı. Hatta, Picasso bile, ”biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” demiştir. Dünyanın bir çok şehrinde sergiler açan sanatçı, daha fazla üne kavuştu. Ünlü Frida, 13 Temmuz 1954 yılında, akciğer embolisi, rahatsızlığından hayat gözlerini yumdu.


Dikenli Kolye ve Sinek Kuşları

Sanatçının, ”Dikenli Kolye ve Sinek Kuşları” tuval üzerine yağlı boya oto portresi 1940 yılı eseridir. Frida bu çalışmasında, kendisini farklı bir biçimde yorumladığı oto portresidir. Sanatçı, yarı Kızıldereli yarı Avrupalı bir soydan geldiği için, (melez) kendisine Melez Meksikalı anlamını taşıyan ”Mestiza” olarak betimlemiştir.

Sanatçı eserde, kendisini İsa ile Aztek tanrıçası şeklinde harmanlayarak betimlemiş, hem kurban aynı zamanda her şeye gücü yeten bir kadın olarak vurgulamıştır.

Frida Kahlo: Dikenli Kolye ve Sinekkuşu ile Otoportre
Frida Kahlo: Dikenli Kolye ve Sinekkuşu ile Otoportre

Sanatçı aynı zamanda, kaşlarını birleştirmiş, bıyıkları belirginleştirerek daha çok erkeksi bir görüntü ile ön plana çıkmaktadır. Saçlarını ise sonsuzluk anlamı taşıyan, soluk kırmızı kurdele ve beyaz kelebekler ile vurgulamıştır. Başının üst kısmında, iki helikopter böceğinin yanı sıra sol omzunda siyah bir kedi görünmektedir. Sağ omzunun üzerinde, betimlenmiş olan maymun ise sanatçının boynunda bulunan dikenli karışık dallardan oluşan kolyeyi tutmaktadır. Dikenli kolyenin orta kısmında görünen ölü bir sinek kuşu, durmakta ve kolyenin dallarının uzantısı ise omuzlarına kadar uzanmaktadır. Tablonun arka planında ise yeşilin farklı tonları ile sarı rengi andıran büyük yapraklar betimlenmiştir.


Kaynakça;

  • britanica.com
  • history.com
  • wikipedia
  • konusanmuze.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin