Meteora Manastırları
Meteora Manastırları - Görsel; greecetravel.com

Meteora Manastırları

Meteora Manastırları derken, öncelikle kelime kökenini inceleyelim. Meteora kelimesi, kelimenin tam manasıyla ”havada gezdirmek” anlamına gelmektedir. Ve elbette meteor kelimesini aklımıza getirir. Bu nadir, jeolojik fenomeni yaratan, doğanın gizemlerinden sadece bir tanesi ve pek çok teori vardır, ancak teori olarak kalmıştır ve hiçbiri kanıtlanmamıştır. Fakat, bu ne kadar şaşırtıcı bir doğa harikası, bu dev kayaların üstündeki binalar, bir insan harikası ve tıpkı mucizevi görünmesi ve Meteora’yı Yunanistan’da ziyaret edilecek en muhteşem yerlerden biri haline getirmesi kadar şaşırtıcı değil mi gerçekten.

Meteora bölgesinin ilk sakinleri, 11. yüzyılda kayaların içindeki mağaralarda yaşayan keşişlerdi.
Meteora bölgesinin ilk sakinleri, 11. yüzyılda kayaların içindeki mağaralarda yaşayan keşişlerdi. Görsel; zeynepsedef.com/

Meteora bölgesinin ilk sakinleri, 11. yüzyılda kayaların içindeki mağaralarda yaşayan keşişlerdi. Ancak Türk akınlarının Avrupa’ya yönelmesi ve karmaşa zamanlarında ortam daha belirsiz hale geldikçe, iyi bir korunak olabilirdi. Malzemeleri ve insanları merdivenlerle kaldırarak inşa edebildikleri erişilemez zirvelerde yaşayana kadar kaya yüzeyinden daha yükseklere tırmandılar. Bu aynı zamanda on dokuzcu yirminci yüz yıllara kadar manastırlara nasıl ulaşıldı ve şimdi tepeye giden yollar, patikalar ve basamaklar var. Erzak bulmak için kullanılan bu sepetlerin örnekleri hala bulunmaktadır.

Bu sepetlerin manastırlara ulaşmanın tek yolu olduğu günlerde, gergin bir hacı keşiş ev sahibine ipi değiştirip değiştirmeyeceklerini sordu. “Elbette yapıyoruz” diye yanıtladı. ” Türk akınları sırasında Helen kültürünü ve geleneklerini yaşatan ve sadece dini merkezler değil, aynı zamanda akademik ve sanatsal da manastırlar olmuştur. Meteora Manastırları olmasaydı, Helen kültürünün yok olacağına ve modern Yunanistan’ın, kökleri ve tarihi hakkında çok az bilgisi olan Osmanlı imparatorluğunun bir yansıması olacağına inanılıyor. Manastırlar yalnızca derin dindarları değil, Yunanistan’ın filozoflarını, şairlerini, ressamlarını ve derin düşünürlerini de cezbetti. Bugün manastırlardan sadece altı tanesi aktif durumdadır.


    

Meteora Manastırları – Agia Triada veya Holy Trinity 

Agia Triada
Agia Triada Görsel; greecetravel.com

      15. yüzyılda keşiş Dometius tarafından kuruldu ve James Bond filmi For Your Eyes Only için kullanılan bir manastırdı. Antonios ve Nikolaos kardeşler tarafından 18. yüzyıldan kalma duvar resimleri ile dekore edilmiştir. Manastıra ulaşmak için kayaya oyulmuş 140 basamak çıkıp, 1682’den kalma duvar resimleri bulunan Vaftizci Yahya kilisesini geçilebiliyor.


Varlaam Manastırı 

Varlaam Manastırı
Varlaam Manastırı – Görsel; greecetravel.com

     1517 yılında Yanya’dan Theophanis ve Nektarios Apsaradas tarafından kurulmuş olsa da, burada bir manastır kuran ilk kişi Varlaam adında bir münzevi bulunuyordu. Meteora Manastırları içinde olan bu önemli Manastır, bir kalıntı koleksiyonuna, karmaşık bir şekilde oyulmuş ahşap haçlara, ikonlara, işlemeli mezar kitabelerine ve diğer birçok ekliastik hazine barındırmaktadır. Aynı zamanda, ünlü Bizans sonrası ikonograf Frangos Katelanos’un fresklerini de içermektedir.


Agios Nikolaos Anapafsas Manastırı

Agios Nikolaos Anapafsas Manastırı
Agios Nikolaos Anapafsas Manastırı – Görsel; greecetravel.com

     16. yüzyılda Larissa Metropoliti Dionysious tarafından yaptırılmış ve eski bir Patron’un adını almıştır. Katholikon, ünlü Giritli İkonograf Theophanis Bathas-Strelitzas’ın duvar resimleriyle dekore edilmiştir.

Dikkatinizi Çekebilir;  1. Petro Reformları Nelerdir? Rusya 'yı Nasıl Etkiledi?

Roussanou Manastırı 

Roussanou Manastırı
Roussanou Manastırı – Görsel; greecetravel.com

     1545 yılında, onu daha da eski bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa eden Epirus’tan iki kardeş olan Joasaph ve Maximos tarafından kuruldu. 1988’de manastır bir manastıra dönüştürüldü Bu manastıra ulaşmak için başka bir tepeden küçük bir köprüyü geçersiniz. Kilise olağanüstü duvar resimleri, ahşap ikonlar, pano ikonları ve ikon standları içerir.


Megalo Meteoro veya Metamorphisis

Megalo Meteoro
Megalo Meteoro – Görsel; greecetravel.com

     Başkalaşım’ın ilk kilisesi, Manastırların en iyi bilinenidir ve en yüksek kaya üzerine inşa edilmiştir. Ortodoks manastırcılığının en tanınmış isimlerinden Athanasios the Meteorite tarafından kurulan çalışmalar 1382’den önce başlamış ve daha sonra Monk Joasaph tarafından tamamlanmıştır. Sırp İmparatoru Symeon Uros, manastıra tüm servetini verdiği ve bir keşiş olduğu için, manastırların en zengin ve en güçlüsü haline geldi ve Yunanistan‘da bulunabilecek en güzel duvar resimlerinden bazılarını ve Bizans Duvar Sanatı sonrası sanatını içeriyor. yemekhanede bir müze koleksiyonu. Katholikon, Romalılar tarafından Hıristiyanlara yapılan zulmü biraz ürkütücü ayrıntılarla tasvir eden Theophanis’in çarpıcı bir dizi freskiyle 24 metre yüksekliğinde on iki kenarlı bir kubbeye sahiptir.


Agios Stefanos 

Agios Stefanos
Agios Stefanos – Görsel; greecetravel.com

     Meteora’daki tek manastırdır ve ovanın Kalambaka’ya doğru engelsiz manzarasına sahiptir. Eski kilisenin ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte, Aziz Haralambos’a ithaf edilen şimdiki katholikon 1798 yılında inşa edilmiştir. Rahibelere Eflak Prensi Vladislav’dan hediye olarak verilen azizin kafatası burada saklanmaktadır. Aziz Stefanos kilisesinin ahşap bir çatısı ve 1545 yılında Stagoi’li rahip Ioannis’in duvar resimleri vardır.


Meteora ile İlgili Genel Bilgiler

Meteora Manastırları bölgesine en yakın iki kasaba Kalambaka ve Kastraki’dir ve bunlar çoğu insanın kaldığı yerlerdir.

     Kalambaka adı, güzel kale anlamına gelen Türkçe Kalembak kelimesinden gelmektedir. Justinian zamanında inşa edilen ve 1309’da Andronicus Paleologus tarafından yeniden inşa edilen üç koridorlu bir bazilika olan Bakire Dormition Katedrali görülmeye değer. Kasaba, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından tahrip edildi, bu yüzden apartmanlar ve küçük bir şehir gibi görünen bir şehir merkezi ile oldukça modern. Yakınlarda Paleolitik çağlardan kalma bir mağara olan Theopetra var.

Meteora'ya en yakın iki kasaba Kalambaka ve Kastraki'dir ve bunlar çoğu insanın kaldığı yerlerdir.
Meteora’ya en yakın iki kasaba Kalambaka ve Kastraki’dir ve bunlar çoğu insanın kaldığı yerlerdir. Görsel; greecetravel.com

Meteora Manastırları kayalarının gölgesindeki Kastraki köyü, otellerinin kapısından çıkıp birkaç dakika içinde tırmanmaya başlayan kaya tırmanışçıları için popüler bir destinasyon. Yürüyüş yapmak için harika bir yer. Meteora’nın popülaritesi nedeniyle bu küçük kasaba yazın oldukça yoğundur.

     Meteora, Fantasy Travel tarafından sunulan ve rahat ve kolay seyahat ile verimli zaman kullanımı ve düşük fiyatları birleştiren bir dizi turda yer alıyor.

     Fantasy Travel’s Seniors Winter Special , emekliler ve yaşlılar için özel olarak tasarlanmış bir programda Meteora ve Delphi’yi içeriyor. Hareketlilik sorunlarınız varsa veya sadece rahatlamak ve merdivenleri ve dağları tırmanmadan Yunanistan’ın tadını çıkarmak istediğiniz yaşta iseniz, bu sizin için iyi bir seçimdir.

Daha kişisel bir tur için George the Famous Taxi Driver , yolcuları rehber, tercüman ve ev sahibi olarak Meteora’ya götürüyor, otel rezervasyonu yapıyor ve insanları yol boyunca en sevdiği restoranlara ve yüzme noktalarına götürüyor.

Kaynak; www.greecetravel.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin