Roza Shanina
Roza Shanina, Görsel; www.reddit.com

Roza Shanina Kimdir?

Roza Georgiyevna Shanina – Sovyet keskin nişancısı ( 3 Nisan 1924 – 28 Ocak 1945)

Roza Shanina Doğu Cephesi’nde sadece 10 ayda 59 Nazi askerini öldürdü ve hepsini günlüğüne kaydetti. Nisan 1944’de ilk tetiği çekti; ”Bir adam öldürdüm diye bağırdı” ve adeta kendine geçerek sevinçten havalara uçtu.

Roza Shanina keskin nişancı tüfeğiyle
Roza Shanina keskin nişancı tüfeğiyle, Görsel; hurriyet.com.tr

     Bu ilk cinayet, kısa ama efsanevi bir kariyerin başlangıcı oldu. Yıl sonunda, Sovyet keskin nişancı Roza Shanina ölümcül atışıyla tanınıyordu ve “Doğu Prusya’nın görünmeyen terörü” olarak selamlanıyor ve artık kendisi hedefini vururken görülmesede ünü olağanüstü bir şekilde yayılmıştı.

Roza Shanina’nın İlk Yılları

     Roza Shanina, 3 Nisan 1924’de Sovyetler Birliği’nde dünyaya geldiğinde, kalhoz sütçüsü babası ise Birinci Dünya Savaşı gazisiydi.

     Roza, ilkokulu bitirdikten sonra eğitimine devam etmeye isteliydi. Bereznik’teki en yakın ortaokula, her gün toplam 26 kilometre yürüyordu.

Bağımsız bir ruha sahip hevesli bir öğrenciydi ve 1938’de, ebeveynleri ortaokula gitme ve edebiyat eğitimi alma talebini reddettiğinde, 14 yaşında bir çocuktu. Evden kaçarak en yakın tren istasyonuna 50 saat yürüdü ve sonunda tren istasyonuna vardı.

Shanina, şehrin ortaokuluna kabul edilene ve kendisine bir yatakhane odası ve öğrenci bursu verilene kadar kardeşi Fyoder ile birlikte taşındı. Ancak Naziler, Haziran 1941’de SSCB’nin batı sınırını geçip ülkelerin saldırmazlık anlaşmasını kırdığında , ekonomi alt üst oldu, ücretsiz orta öğretim kesildi ve Shanina maaşı da kesildi.

   

Roza Shanina Ordu’ya Nasıl Katıldı

     Savaş eve yaklaşıyordu. Kısa süre sonra, Naziler Arkhangelsk’i bombalamaya başladı ve cesur genç, ders verdiği anaokulunun çatısında hava saldırısı görevi için gönüllü oldu. Roza, kardeşi Mikhail’in Aralık 1941’de bir bombalı saldırıda öldürüldüğü haberini duyduğunda, ölümünü onurlandırmak ve intikamını almak için savaşa katılma kararı aldı.

Sovyet askeri yönetimi, ilk başta kadınların saflara katılmasını yasaklarken, koşullar daha da kötüleştikçe fikirlerini değiştirdiler.

Roza Shanina, on binlerce Rus kadınla birlikte orduya katılmak için başvurdu.

     Roza, Kadın Keskin Nişancı Akademisi’ne kaydoldu ve Nisan 1944’te yirminci doğum günü civarında onur derecesiyle mezun oldu. Dikkat çekici derecede hassas atışlarıyla anında tanındı ve akademi, ölüm riskini göze aldığı cepheye gitmek yerine öğretmen olarak kalması için ona yalvardı.

Ama o dinlemedi ve mezun olduktan hemen sonra 184. Tüfek Bölümü’nün kadın keskin nişancı takımında komutan oldu.

Roza Shanina bir adama nişan almayı öğretiyor
Roza Shanina bir adama nişan almayı öğretiyor. Görsel; allthatsinteresting.com

Batı cephesine varmasından üç gün sonra Shanina ilk cinayetini gerçekleştirdi. Daha sonra bunu basına anlattı:

      Hedefe olan mesafenin 400 metreden fazla olmadığını tahmin ettim. Uygun bir mesafe. Fritz başını aşağıda tutarak ormana doğru gittiğinde ateş ettim yere düştü ama düştüğü yerden onu öldürmediğimi biliyordum. Yaklaşık bir saat boyunca faşist, hareket etmeye cesaret edemeyerek çamurun içinde yattı. Sonra sürünmeye başladı. Tekrar ateş ettim ve bu sefer ıskalamadım. “

     O Mayıs ayında, Shanina, bu onuru alan ilk kadın keskin nişancı olan, ”Şan Nişanı” ile ödüllendirildi ve art arda iki hedefi hızla ortadan kaldırarak “çift vuruş” yapma yeteneğiyle tanındı.

Nihayetinde 59 kişi öldürecekti.

Yine de Shanina cepheye geldiğinde hayal kırıklığına uğramıştı. Kadınları ön saflardan uzak tutmaya yönelik bir Sovyet politikası nedeniyle kendini arkadaki mevzilerde buldu.

Roza Shanina (solda), keskin nişancılar Alexandra Yekimova ve Beyaz Rusya'da Lidia Vdovina ile birlikte. Shanina, arkadaşları ona katılmadığı sürece fotoğrafının çekilmesini reddetti.
Roza Shanina (solda), keskin nişancılar Alexandra Yekimova ve Beyaz Rusya’da Lidia Vdovina ile birlikte. Shanina, arkadaşları ona katılmadığı sürece fotoğrafının çekilmesini reddetti. Görsel; allthatsinteresting.com

     29 Temmuz 1944’te arkadaşı ve savaş muhabiri Pyotr Molchanov’a, kendisi adına müdahale etmesi için yalvaran bir mektup yazdı: “Cephedeki savaşçılarla ne kadar tutkulu bir şekilde olmak ve Nazileri öldürmek istediğimi bilseydin…. senin çok meşgul olduğunu bilmeme rağmen sorumlu biriyle konuşmak.

Dikkatinizi Çekebilir;  Amerika'nın Keşfi Ne Zaman Yapıldı?

Hareketsiz oturmayı reddederek, AWOL’a gitme ve “ölü küçük Hitlers” puanını artırmak için ön saflara koşma alışkanlığını kazandı.

Roza Shanina: “Doğu Prusya’nın Görünmeyen Terörü”

     Çok geçmeden, Roza Shanina’nın ölü sayısı giderek artarken, basın onu fark etmeye başladı. “Roza Shanina örneğini takip edin!” diye başlıklar attılar. “Tek kurşun, tek faşist!” başka oku. Bir Sovyet savaş fotoğrafçısı onu; “gülümseyen gözlü, uzun boylu, ince bir kız” olarak tanımladı.

Ottawa Citizen , 23 Eylül 1944’te Moskova’dan haber vererek , “bir keskin nişancının saklandığı yerde çömelirken bir günde beş Alman’ı öldüren” “Kızıl Ordu Kızı” nın profilini çıkardı.

     Bu tarihlerde, genç çavuşun öldürme sayısı 46 idi. Görevi her sisli şafak vakti “çamurlu siperinden Alman topraklarını görmezden gelebileceği özel olarak kamufle edilmiş bir çukura girdiğinde” başlıyor.

       Makale, tam da geçen sabah Roza Shanina’nın, kum torbalarından ve kütüklerden yapılmış bir hap kutusunun çıkışında bir Alman makineli tüfekçi belirirken sessizce, kıpırdamadan beklediğini anlatıyordu. Korunmasız bir kampa doğru “uykulu bir şekilde süründü” ve Shanina kendinden emin bir şekilde ateş etti ve anında tek atışla onu devirdi. İki arkadaşı, adama yardım etmek için dışarı çıktı ve Shanina ikisini de vurdu. İki Alman daha geldi ve onlarıda indirdi.

Basitçe söylemek gerekirse, Shanina, Sovyetlerin ne kadar ölümcül ve neredeyse öteki dünyaya ait olabileceğinin simgesi olan “Doğu Prusya’nın görünmeyen terörü” idi.

     Ekim ayında o bir ünlüydü. “Bu şanlı, asil kızı Anavatan’a veren, büyüten ve veren Rus anne sevinsin!” Sovyet gazeteci Ilya Ehrenburg yazdı. Kadın dergileri, elinde bir tüfek tutarken eski bir Rus savaşçısının zırhına sahip bir etek giydiğini tasvir ediyordu.

Bu arada Shanina, günlüğünde cephede geçirdiği zamanı belgelemeye, savaştaki zamanını yansıtmanın yanı sıra yalnızlığı, kalp kırıklığı ve geleceğe dair umutları üzerine meditasyon yapmaya başladı.

     Savaş, aşk hayatını engelledi. 10 Ekim 1944’te “Kalbim kimseye güvenmiyor,” diye yazdı. “Ordu hayatıyla gelen bu pisliği suçluyorum, her şeyi mahvettim, bir kızı umursamıyorum.” Birkaç arkadaş ve ara sıra erkek arkadaş edindi, ancak birçoğunu savaşta kaybetti.

Roza Shanina’nın Son Günleri

     Roza Shanina cephede geçirdiği günler uzadıkça ve gelen silah sesleri sonsuz hale geldikçe, günlük kayıtları giderek daha üzücü hale geldi.

“Tankın içindeki buz, tank dumanına alışkın değil ve gözlerimi acıtıyor; Bu dumanı soluyamıyorum. Ölü gibi uyudum, ”diye not aldı. 16 Ocak 1945. O devam etti:“ Nihayet sevemeyeceğime eminim. ”

Doğu Cephesinde sadece 10 ay geçirdikten sonra, 20 yaşındaki Roza Shanina bir yoldaşını korumaya çalışırken öldürüldü.
Doğu Cephesinde sadece 10 ay geçirdikten sonra, 20 yaşındaki Roza Shanina bir yoldaşını korumaya çalışırken öldürüldü. Görsel; allthatsinteresting.com

     Ertesi gün daha da kötü olabilirdi. 17 Ocak’ta “Bugün benim için bir ay gibi görünüyordu” diye yazmıştı. “Neredeyse tüm vücut kısımlarına kustu. Yaralıları bandajladı ve ilerledi … Don, açlık. Bir birime gittim. Çocuklar bana bazı pis iltifatlar attılar. Her yerde pis dil. Bu çok yorucu ve kırıcı. Kendi başıma gittim. “

24 Ocak 1945’te, alay başkanının onu “genelevdeymiş gibi” yakaladığını yazdı. Aynı girişte daha sonra, albayın oğlunun onu sarhoş bir şekilde kanepeye fırlatıp zorla öptüğünü anlattı. Babasına bağırdı: “Kızım diye, bu herkesin beni öpmesi gerektiği anlamına mı geliyor?”

      Zamansız ölümü, tıpkı geleceğe baktığı, kendini yalnız hissettiği ve daha fazlasını dilediği gibi hayatını kısa kesti. 27 Ocak 1945’te, iki asker onu, göğsünü bir mermi ile açmış, onu korumak için yaralı bir subayın üzerine yığılmış halde sahada buldu.

Onu kurtarmak için çok geç. Doğu Almanya’da tam askeri onurla gömüldü.

Zafer Nişanı ile ödüllendirilen ilk kadın Sovyet keskin nişancı ve II.Dünya Savaşı’nın en ölümcül Sovyet keskin nişancılarından biri olarak, mirası özellikle Rusya’da büyük görünüyor.

     Arkadaşı ve mektup arkadaşı Pyotr Molchanov, mektuplarını ve günlüklerini 20 yıl boyunca elinde tuttu ve 1965’te bunların yayınlanmasına izin vererek Roza Shanina’ya hikayesinin hak ettiği takdiri sağladı.

Kaynakça;

  • www.allthatsinteresting.com
  • /ww2db.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin