Tarih Blogları
Tarih Blogları

Tarih Blogları

Dijital ortamda, tarih blogları pek çok kez karşınıza çıkıyordur. Bir tarih tutkunu olarak, siz de bir blog yazmak istiyorsanız ve nasıl yazılması gerektiği konusunda fazla bilgi sahibi değilseniz size: Tarih Çantası olarak tarih blogu yazma konusunda yardım edeceğiz. Yazmaya karar verdiğiniz bloğa, nereden başlayacaksınız ve blog ne hakkında olmalı? Evet konusu tarih olacak ancak nasıl yazacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsunuz. Buraya kadar okuduğunuza göre bir blog yazmaya kararlısınız.  Ana sorumuz “tarih blogları nasıl yazılmalı” olduğuna göre bu sorunun cevabını aramaya başlayabiliriz.

Bir tarih blogu yazmak istiyorsanız, öncelikle daha derine inmek ve bloğunuzun gerçekten neyi başarmasını istediğini belirlemeniz gerekir. Mesela, tarihteki kadınlarla ilgili bir blog mu yazacaksınız? Çocuklar için bir tarih blogu mu? Antik deniz savaşları hakkında bir blog mu?

Blog konunuzu belirli bir konu hakkında ne kadar daraltırsanız, ileri de hangi tonu ve içeriği kullanacağınıza karar vermek o kadar kolay olacaktır. Bu duruma, tam olarak uyan bir cümle kullanabiliriz:

“Herkes için her şey olmaya çalışırsan, hiç kimse için hiçbir şey olamazsın”

Tarih Blogları
Tarih Blogları

Tarih Blogları Yazılırken Niş Konular Belirlenmeli

Yeni bir tarih blogu oluştururken, niş bir konu bulmanız gerekir. Blogunuz, pazarın en çok bilgi sahibi olduğunuz köşesi, niş bir tarihi konu bulduğunuzda kendinizi mutlak bir otorite olarak kabul edebilirsiniz. Bir kerede geniş bir tarih blogu oluşturmaya çalışırsanız, kendinizi tamamen yenilmiş ve hayal kırıklığına uğramış bulursunuz.

Burada anlatmaya çalıştığımız konu, “tarih” kadar geniş olmayan doğru büyüklükte bir niş konu bulmaktır. Bunun nedeni bu kadar geniş bir niş konu içinde öne çıkamayacak olmanızdır. Ancak, çok dar bir alanda da kalmamalısınız. Mesela, “1973 yılında ABD ofislerinde takılan kravatlar” o kadar dar bir konu ki, hakkında yazacak bir şey olmayacak. Ne geniş ne de çok dar yani ortada bir konuya ihtiyacınız var. Tarih blogları, ne dar kapsamlı ne de çok geniş kapsamlı olmalı. Ortada kalan bir konu seçtiğinizde hedef kitlenize de ulaşmanız kolay olur.

İhtiyacınız olan niş konuyu belirledikten sonra, bloğunuz için bir isim üzerine beyin fırtınası yapmaya başlamanın tam zamanı. Markalaşabilir ve ulaşılabilir bir isim seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz blog isminin uygun olup olmadığını kontrol etmek için çeşitli domain sitelerinden faydalanabilirsiniz. Eğer, seçtiğiniz isim uygun bir isimse başka biri almadan önce bu ismi hemen alın.

Blogunuzu kimin okuyacağına dair iyi bir fikir sahibi olmak, ne tür içerik oluşturacağınızı, onu nasıl şekillendireceğinizi ve nihayetinde takipçilerinizi nasıl artıracağınızı bilmenin en iyi yollarından biridir. Niş konunuzu net bir şekilde belirlediğinizde, hedef kitlenizi anlamak daha kolay olacaktır.


Tarih Blogları İçin Takipçileri Bulmak

Hedef kitlenizi yani, bloğunuzu takip etmesini istediğiniz kişileri bulmak için sadece, istatistikler ve demografi yeterli değildir. Bu takipçilerin kim olduklarına ve ne istediklerine dair daha derin bir araştırma yapmanız gerekir. Tarih blogları takipçileri bloğunuzu yazarken hedef aldığınız kişilerdir.

Şuna karar vermelisiniz: İşlerini bilen tarih meraklılarına mı yoksa tarihsel olarak düşünmeyi öğrenmeye çalışan ancak biraz yardıma ihtiyacı olan bir hedef kitleye mi yazıyorsunuz? Yazınızda kullandığınız uslubun ve oluşturduğunuz içeriğin hedef kitlenize ulaşması ve onların hassasiyetlerine hitap etmesi için özel olarak tasarlanması gerekir.

Hedef kitlenize uygun kişinizi oluşturmalısınız. Hedef kitlenizi anlamanızın bir yolu da hedef kitlenizin mükemmel bir kişiliğini yaratmaktır. Bu, esasen bloğunuzla ulaşmayı umduğunuz ideal kişinin bir modelini oluşturmak anlamına da gelir. Mükemmel hedef kitleniz için bir karaktere sahip olmak, kimin için yazdığınızı görselleştirmenize ve anlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğiniz için önemli bir yön sağlar. Tarih blogları sürekli takipçiler için kendi kişilerine sahip olmalıdır.

Dikkatinizi Çekebilir;  Nyos Gölü Faciası Nedir? Kısaca

Mükemmel bir hedef kitle yaratmanın bir başka popüler yolu da kendi kişiliğinizi bulmaktan geçer. En iyi, ürün ve hizmetlerin çoğu kendi yolunuzu bulmaktan gelir. Örneğin, mükemmel bir tarih blogu aradınız, fakat blog içerisindeki içeriği kısa buldunuz ve kendiniz bir tarih blogu oluşturmaya karar verdiniz. Ne istediğinizi bildiğiniz için, kendi içeriğinizi oluşturduğunuz için mükemmel bir takipçi kitlesi yaratabilirsiniz. Bu, oldukça etkili içerik oluşturmak için harika bir strateji olabilir. Blog içeriğinde anlamlı bir eksiklik farkettiyseniz, büyük olasılıkla yalnız değilsiniz. Yarattığınız tarih bloğuna, kişisel olarak tatmin edici içerik yazarak, aynı şeyleri arayan bir kitleye ulaşma olasılığınız bulunuyor.

Tarih Blogları İçin Takipçi Bulmak
Tarih Blogları İçin Takipçi Bulmak

Tarih Blogları Takipçileri Hangi Blogları Takip Ediyor?

Boşlukta bir web içeriği yok. Blogunuz için, benzersiz bir şekilde eğlenceli içerik oluşturmaya çalışmanız gerekse de, hedef kitleniz zaten başka tarih blogları da okuyor. Ayrıca, özel forumlara katılıyor ve sosyal medyayı da kullanıyor. Hedef kitlenizin zaten ziyaret ettiği siteleri bulmak, en çok hangi konularla ilgilendiklerini, hangi dili kullandıklarını ve bu karışıma hangi değerli içeriği ekleyebileceğinizi keşfetmenin harika bir yoludur. Bu siteleri ziyaret etmek, bloğunuz yayınlanmadan önce hedef kitlenizle etkileşim kurmaya başlamanın harika bir yoludur. Forumlarda ve yorumlar bölümlerinde sohbetlere girin ve adına yazacağınız kişileri tanıyın. Bu, ilk günlerde hedef kitlenizle ilişkiler kurmanın ve insanları bloğunuza yönlendirmenin organik ve en iyi yoludur. Tarih tutkunuzu benzer düşünen insanlarla paylaşmak, blog yazma çabanızda sizi desteklemelerini sağlar. Ayrıca, diğer tarih tutkunlarını daha heyecanlı kılar.

Tarih Blogları ile İlgili Çalışmanızı Nasıl Sunmalısınız?

Geleneksel olarak, çoğu insan bir blog hakkında düşündüğünde, bir sayfada yazılı içeriği resmeder. Bununla birlikte, konunuza ve hedef kitlenize bağlı olarak fikirlerinizi bloğunuzda sunmanın birkaç farklı yolu vardır. Her tarih blogu farklı biçimlerle gelişecektir, bu nedenle blog tutmaya başlamadan önce içeriğinizi en iyi şekilde nasıl sergileyebileceğiniz konusunda dikkatlice düşünmeniz gerekir. Tarih blogları içerisinde içeriği sunmanın birkaç etkili yöntemi vardır:

Evergreen Makaleler

Adından da anlaşılacağı gibi, her daim güncel kalan içeriklerden oluşur. Bu makaleler, uzun süre sitenizde kalabilir ve zaman içinde takipçileri bloğunuza çekmeye devam edecek şekilde tasarlanır. Bu makaleler genellikle belirli bir konuyu daha derinlemesine inceleyen uzun biçimli ve metinden oluşan makalelerdir.

Bir tarih blogu yazmanın en güzel yanı, çoğu niş konu için içeriğinizin her zaman güncel kalmasıdır. Olaylar çoktan gerçekleşmiştir. Ve temel hikaye üzerinde genel bir fikir birliği oldu sürece, her makaleyi önümüzdeki birkaç yıl içinde fazla bir değişiklik yapmak zorunda kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz. İşler değiştiğinde (tarih blogu olsa da olabilir), kolayca geri dönebilir ve bloğunuzu gerektiği gibi düzenleyebilirsiniz.

Evergreen Makaleler
Evergreen Makaleler

Tarih Blogları ve Videolar

Video formatı yeni olmasa da, YouTube’un hızla büyümesi ve Snapchat ve TikTok gibi yeni ve yenilikçi video tabanlı teknolojinin ortaya çıkışı, videonun çevrimiçi bir ortam olarak gerçek gücünü gösteriyor. Video oluşturmanın, içeriğinizi yazmaktan çok daha zor ve pahalı olduğunu düşünseniz de, akıllı telefonunuzda yüksek kaliteli video içeriği oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm teknolojiye sahipsiniz. Pek çok tarih blog yazarı, daha geniş bir kitleye ulaşmak için video içeriğinden yararlanır, çünkü bazı insanlar videoları okumaya tercih eder.

Kostümle tarihten sahneler canlandırabilir, bir konu hakkında temel ders verebilir veya ikisinin arasında bir şey yapabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz niş konuya ve kişisel yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza neyin uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Video, onu hiç keşfetmemiş olan tarih bloggerları için korkutucu olabilir. İşleri mükemmelleştirmek konusunda fazla strese girmemeye çalışın. Daha fazla video hazırladıkça gelişeceksiniz. Sadece başlayın ve geri kalanın yerine oturmasını bekleyin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin