Tarihi Konular
Tarihi Konular

Tarihi Konular

Tarih disiplini, çalışmaya yeni başlayan birçok araştırmacı için zor bir konu olabilir. Bu noktada tarihin gerçekten sadece bir hikâye derlemesi olduğunu hatırlamak önemlidir. Hikaye derlemesi içinde yer alan tarihi konular kronolojik sıralama içinde akılda yerleşmediğinde çalışma biraz sıkıntı yaratabilir. Tarihi öğrenmek, dünyadaki yerimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Pek çok tarih araştırmacısı yanlarında çalışan asistanlarının sadece isimleri ve tarihleri ​​ezberlemekten daha fazlasını yapmasını ister. Tarih disiplini konusunda yetkin bir uzman olmak istiyorsanız, tarihi olaylar hakkında sadece temel gerçekleri anlamanız size yardımcı olabilir ve hatta gereklidir.

“Bu konular aklımda nasıl kalır” sorusunun cevabını bu yazı içeriğinde kolayca bulabilir, bu yöntemlerden size kolay olanı kullanarak tarihi olayların aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Çalıştığınız alandaki tarihsel gerçekleri aklınızda kalması ve rahat öğrenmeniz için kullanabileceğiniz çeşitli yaklaşımları ve yöntemleri uygulayarak hem kronolojik sıraya uygun hem de olayın kahramanı olan kişileri doğru olarak anımsayabilirsiniz. ”Tarih Çantası’‘ ekibi olarak, tarihsel olayları, doğru hatırlayabileceğiniz ve aklınızda tutabileceğiniz toplam 5 yöntemi ve alt başlıklarını açıklamaya çalışacağız.

Tarihsel Konular - Ezberleme Teknikleri
Tarihsel Konular – Ezberleme Teknikleri

Tarihsel Konular Hakkında Gerçekleri Hatırlamak

Tarihi konular, hatırlanmak için çok kolay olmayabilir, ama gerçekleri hatırladığınızda rahatça aklınıza gelebilir. Öncelikle bilgileri bir kafiye haline getirin. Bilgileri kafiyeli kullanmak ve hatta melodileri kullanmak gerçekleri hatırlamanıza yardımcı olabilir. Zihninize ritmi veya basit bir şarkının melodisini dahil ederek, önemli olayların, insanların, tarihlerin vb. birbirine nasıl uyduğunu anlamanıza da yardımcı olabilirsiniz. Mesela, “1492’de, Columbus okyanus mavisine gitti”, kafiye yapmanın bilgiyi uzun süreli hafızanıza kaydetmeye nasıl yardımcı olabileceğinin harika bir örneğidir.

İkinci yol olarak, anımsatıcı bir cihaz oluşturabilirsiniz. Bir dizi ilgili anahtar kelimenin ilk harfini alarak ve aptalca ve akılda kalıcı bir cümle icat etmek için kullanarak, şeyleri belirli bir sırayla hatırlayabilirsiniz. Bu, olayları meydana geldikleri sırayla hatırlamaya çalışırken özellikle yararlı olabilir. Bir diğer yol ise hafızanızı tetiklemek için diğer duyularınızı kullanmaktan geçiyor. Belli bir kokuyu (örneğin biberiye gibi) koklarken çalışırsanız ve daha sonra bu kokuyu materyali hatırlamanız gerektiğinde kullanırsanız, araştırmalar daha büyük bir hatırlama yeteneğine sahip olacağınızı göstermektedir. Benzer şekilde, sakin müzik dinlerken çalışmak, materyali daha sonra tekrar hatırlamanıza yardımcı olabilir.


Görselleştirme

Görselleştirmeyi kullandığınızda, tarihi konunun aklınızda kalacağına emin olabilirsiniz.  Bir gerçeği hafızaya almaya çalışırken, onu kafanızdaki bir imajla ilişkilendirmeye çalışın. Hatta gerçekten görsel bir öğreniciyseniz, resmi çizmeniz bile yardımcı olabilir. Görüntünün anlamı açısından mutlaka doğrudan olması gerekmez. Gerçekleri hatırlamanın son metodu ise loci yöntemi kullanmak. Loci yöntemini kısaca şöyle açıklayabiliriz; bilgiyi organize etmek ve hatırlamak için görselleştirmeyi kullanan bir hafıza metodudur. Hafıza sarayı veya zihin sarayı tekniği adıyla da anılır. Kadim Roma ve Yunan belâgat anlaşmalarında benimsenmiş bir nimonik cihazdır. Loci metodu ile farklı tarihsel gerçekleri, olayları veya cümleleri, normalde yürüdüğünüz sırayla evinizin farklı bir bölümüyle ilişkilendirin. 

Örneğin, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiğini hatırlamak için 28 Haziran 1914’te Arşidük Franz Ferdinand ve Hohenberg Düşesi Sophie’nin suikastını ön kapınızla ilişkilendirebilirsiniz. Avusturya-Macaristan’ın cinayetlerden Sırbistan’ı sorumlu tutması ve 28 Temmuz 1914’te savaş ilan etmesi gerçeğiyle bağlantılı olarak evinize giriş yolunuzu gözünüzde canlandırabilirsiniz. Eski bir ezberleme tekniği olan loci yöntemi, iyi bildiğiniz bir binayı (eviniz gibi) kullanarak bir “hafıza sarayı” inşa etmenizi sağlar.

Görsel Hafıza
Görsel Hafıza – Görselleştirme

Bilgi Kartlarını Kullanarak Konular Akılda Tutulabilir

Bilgi kartlarını kullanarak tarihi konular akılda tutulabilir. İlk olarak ihtiyaç duyduğunuz bilgileri içeren bir liste yapabilirsiniz. Ders kitabınızdan, sınıf notlarından ve konuyla ilgili elinizdeki tüm bildirilerden bilmeniz gereken tüm önemli terimlerin, kişilerin ve tarihlerin büyük bir listesini yapabilirsiniz. 

Bilgi kartlarını kullanarak tarihi olayları aklınızda tutmak için uygulayacağınız ikinci yöntem her terimi ve anlamını tanımlamaktır. Listenizdeki her bir öğe için, ne olduğunu ve neden önemli olduğunu açıklayan iki veya üç cümle yazmalısınız. Belirli bir tarih veya yıl ise, o tarihte ne olduğunu ve ardından neden tarihsel olarak önemli olduğunu açıklamak isteyeceksiniz. Örneğin, 7 Aralık 1941, Japonya’nın Pearl Harbor’ı bombaladığı tarihtir. Önemi, bu olayın ABD’yi savaşa girmeye itmesidir.

Bir diğer yöntem ise listenizi elle yazılmış bilgi kartlarına aktarmaktan geçiyor. Listenizdeki her girişi alın ve bir bilgi kartına dönüştürün. Bir tarafa anahtar terimi, adı veya tarihi, diğer tarafa da tanımını ve önemini yazın. Ezberlemeye yardımcı olarak görüldüğü için beyaz zemin üzerine kırmızı mürekkep kullanın. Dizin kartları bilgi kartı yapmak için harikadır. Tanımlarınızdaki anahtar terimleri çapraz listelemek faydalı olabilir, böylece belirli kişilerin, yerlerin, olayların veya tarihlerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu hatırlayabilirsiniz.

Bilgi kartları kullanırken bir başka önemli yöntem kendinizi test etmektir. Her terimin hafızasını, tanımını ve önemini test etmeye başlayın, cevabınızı kartın arkasına göre kontrol edin. Doğru cevabı okuyabildiğinizde, bilmediklerinize odaklanabilmek için kartı ayrı bir desteye taşıyın. Bir sınava veya ödevinizin son günlerinde ve saatlerinde kartları gözden geçirmeye devam edin. Bu şekilde, bilgiyi uzun süreli belleğinize kaydetme olasılığınız daha yüksektir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Dünyanın Kaybettiği Tarihi Hazineler

Zaman Çizelgesi Yaparak Akılda Tutma

Zaman çizelgesi yaparak tarihi konuları aklınızda tutabilirsiniz. Öncelikle, önemli tarihlerin bir listesini yapın. Okuma materyallerinizden, sınıf notlarınızdan ve sahip olabileceğiniz ders notlarından önemli tarihleri ​​alın. Tarihlerinizi kronolojik sırada tuttuğunuzdan emin olarak bu bilgileri liste biçiminde toplayın. Savaşlar, siyasi ayaklanmalar ve bilimsel veya tıbbi keşifler, özellikle zaman çizelgelerine katkıda bulunur çünkü belirli olayların meydana geldiği zaman çerçevesi genellikle yüz temposuna göre değişir, gerçeklere göre yoğun ve birbiri ardına inşa edilir. 

Bu adımda, en geçerli yöntemlerden biri zaman çizelgenizi oluşturmak. Sayfanızın bir ucundan diğerine düz bir çizgi çizin. Ardından, tarihlerinizi en eskiden en yeniye doğru sırayla doldurmaya başlayın. Her tarihin yanına bir kutu çizin ve hatırlamanız gereken önemli bilgilerle doldurmaya başlayın. Önemli kişiler, etkinlikler ve yerler hakkında bilgi eklediğinizden emin olun. İhtiyacınız olan tüm bilgileri doldurmak için kendinize bol miktarda alan bırakın. Geçerli yöntemlerden biri de zamanda ileri gitmek. Tarihlerinizi zaman çizelgenizde ne olduğu ve neden önemli olduğuna dair açıklamalarla doldurmaya devam edin . Oklar çizerek ilerlerken olaylar, kişiler ve yerler arasındaki bağlantıları not edin. Zaman çizelgesini görsel olarak akılda kalıcı kılmak için renk kodlaması ve vurgulama kullanın.

Tarihi konuları birden çok sayfaya dağıtın. Ne kadar bilgi ezberlemeniz gerektiğine bağlı olarak, birden çok kağıt yaprağına yayılan bir zaman çizelgesi oluşturmanız gerekebilir. Gerektiğinde ek sayfalar eklemeniz yeterlidir. Zaman çizelgeniz uzun bir sayfa olabilir veya bir not defterinde saklayabilirsiniz. Çok sayfalı bir zaman çizelgeniz varsa, sayfalarınızı numaralandırdığınızdan emin olun, böylece onları kolayca sıraya koyabilirsiniz.

Son olarak tekrar kendinizi test edin. Zaman çizelgenizi inceledikten sonra, onu bir kenara koyun ve onu bellekten yeniden yaratmaya çalışın. Bu size gerçekte ne bildiğinizi söyleyecektir. Her şeyi ilk seferde doğru yapmazsanız, kaçırdığınız bölümleri gözden geçirmek için geri dönün. Her şeyi sıfırdan yeniden oluşturduğunuzda, geçmiş bilgilerinizin ezberlendiğini bileceksiniz.

Hafıza Teknikleri
Zaman Çizelgesi

Bir Çalışma Grubuyla Çalışmak

Konular aklınızda kolay kolay kalmıyorsa bir çalışma grubuyla çalışmak akıllıca olabilir.Öncelikle, notları karşılaştırın. Bir partnerle veya küçük bir grupla çalışarak notlarınızı birlikte gözden geçirin. Aynı bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Notlarınızda tutarsızlıklar varsa, sorunu çözüp çözemeyeceğinizi görmek için ders kitabınıza bakın. Bu işe yaramazsa, eğitmeninizden rehberlik istemekten çekinmeyin.  Notlarınızı bir başkasıyla gözden geçirmek, materyali gözden geçirmenin ve aklınızdaki karışıklık veya sorularınızı gidermenin harika bir yolu olabilir.

Diğer yöntem birlikte bir çalışma kılavuzu oluşturmak. Grubunuzla tanışın ve çalışma materyalini bölün. Her kişiyi anahtar terimler, tarihler, isimler, olaylar vb. Bir liste yaparak görevlendirin ve tek bir büyük liste oluşturun. Listede çalışarak tartışmanızı yönlendirmeye yardımcı olması için çalışma kılavuzunu kullanın. Sırayla tanımlar vererek her bir terimin tarihsel önemi hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın. En iyi sonuçları elde etmek için, her kişi çalışma kılavuzunun kendi kopyasını tutmalıdır. Listenizde aşağıya inerken bunu sohbetinizden notlarla doldurun.

Tarihi konuları aklınızda kolayca tutmak için birbirinizi test edin. Bir araya getirdiğiniz kelime kartları, çalışma kılavuzları veya anahtar terim listelerini kullanarak, sırayla birbirinizi test edin. Birisi yanlış cevap verirse, doğru cevabın ne olması gerektiğini tartışın. Birbirinize olumlu cesaret ve destek sağlayın.

Çalışma Grupları Oluşturmak
Çalışma Grupları Oluşturmak

Temel Eğitim Becerilerini Geliştirerek Akılda Tutmak

Yeni bir konu veya ders çalışmaya başlamadan önce konuları gözden geçirin. Bir tarih dersine girmeden önce, sahip olduğunuz materyalleri gözden geçirin. Bunlar, size günün konusu hakkında bilgi verecek bir ders programı, önceki dersten notlar ve herhangi bir okuma ödevi içerebilir. Bu çalışmayı önceden yapmak sizi yeni ders materyaline odaklanmaya hazırlayacaktır. Okuma ödevini zaten yapmış olsanız bile, notlarınızı dersten hemen önce gözden geçirmeniz, böylece zihninizde tazelenmesine yardımcı olabilir. Yorumunuza dayalı olarak sorular hazırlayın. Ders sizin için bunları yanıtlamazsa, açıklama almak için eğitmeninizle görüşmeyi unutmayın.

Tarihi konular elle yazılmış, okunaklı notlar alın. İster bir metni okuyor ister bir dersi dinliyor olun, notları elle yazmalısınız. Ana noktaları, isimleri, tarihleri ​​ve önemli olayları ortaya çıktıkça yazın. Onları tanımladığınızdan ve önemlerini not ettiğinizden emin olun. Bir şeyi kaçırdığınızı fark ederseniz, her küçük ayrıntıya takılmayın. Devam edin ve daha sonra ek bilgileri doldurmak için nereye geri dönmeniz gerektiğini not edin. Okunaklı bir şekilde kurşun kalemle veya mavi ve siyah mürekkeple yazın. Bu bir seçenekse daha sonra dönmek için dersleri kaydedin.

Size verilen tarihi konuları ayırın. Bu, bazen “parçalama” olarak adlandırılan bir yöntemdir çünkü temelde bir metni, bir bütün olarak ele alınması daha kolay olan daha küçük parçalara bölersiniz. Önce okuma ödevinin giriş ve sonuç kısımlarına odaklanın. Bunlar, metnin ana noktasının veya argümanının ne olduğunu öğrenmenize yardımcı olacak ve çoğu zaman tüm destekleyici noktaları da özetleyecektir. Ana argümanı belirledikten ve daha küçük, destekleyici noktaların ne olacağına dair bir fikir edindikten sonra, her paragrafın üzerinden geçerek anahtar isimleri, tarihleri, yerleri vb. Daire içine alabilirsiniz. Her destekleyici paragrafın ana noktasını birkaç kelimeyle özetleyin ve bu özetleri metnin genel noktasına bağlayın.


Referanslar:

  • https//www.wikihow.com/Memorize-History-Lessons#
  • https//www.wikihow.com/Study-History
  • https//www.thoughtco.com/how-to-remember-dates-

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin