Vida Gabor
Vida Gabor

Vida Gabor

     Vida Gabor, 1937 yılında sıradan çalışan bir Macar ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gençliğinde müziğe ilgi duydu ve müzik eğitimi aldı. Flüt üzerinde çalıştı ve ustalaştı. 1956 yılında ise Budapeşte Operası için Filarmoni orkestrasında flüt solisti olarak çalışmaya başladı ve 25 yıl devam etti. Hayatı boyunca, her zaman resim ve heykel yapsa da, 1977 yılında kendini tamamen resme adamaya karar verdi. Mükemmeliyetçi olarak bu güzel sanatta en yüksek standartları yakalamaya ve kendine özgü bir üslup yaratmaya karar verdi.

Vida Gabor, 1937 yılında sıradan çalışan bir Macar ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
Vida Gabor, 1937 yılında sıradan çalışan bir Macar ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Görsel; tuttartpitturasculturapoesiamusica.com

     Sanatsal yeteneği, çoklu yetenekleri ve mükemmel teknik becerilerinden etkilenmiştir. Örneğin hobileri arasında bir kuyumcu, antika saatlerin restoratörü ve diğer şeylerin yanı sıra kendi teleskoplarını yapan hevesli bir gökbilimcidir. Vida Gabor, genellikle sahip olduğu bilgi beceriye kendi kendine çabalayarak ulaşmıştır.

Vida Gabor
Görsel; tuttartpitturasculturapoesiamusica.com

Sadece mevcut resim işlemlerini ve tekniklerini öğrenmekle kalmadı, aynı zamanda kendisine ait bir çok teknik geliştirdi. Aslında, yüksek standartlarını karşılamak için kendi ince fırça ve aletlerini tasarlaması ve yapması gerekiyordu. Gabor’un resminde kullandığı teknik, Scumbling olarak adlandırılır.

Vida Gabor Tekniği

     Daha koyu bir boya altına yerleştirilmiş ince bir renk tabakasının uygulanmasını içerir. Sanatçı ayrıca sayısız yarı saydam katmanları üst üste uygulamak zorunda kalır. Çok karmaşık bir süreçtir ve Glazing ile bazı unsurları paylaşır. Sırlama, renk pigmentini yağ, terebentin ve vernik karışımı ile karıştırma tekniğidir. Renk bu ortamda yüzer ve bu nedenle şeffaftır. Her boya tabakası, bir sonrakini işlemden önce kurumalıdır. Sonuç olarak, çok net ve yarı saydam bir görünüm ortaya çıkar.

Vida Gabor Çalışmaları, Görsel;
Vida Gabor Çalışmları, Görsel; tuttartpitturasculturapoesiamusica.com

     Gabor genellikle tek bir resmi bitirmek için birkaç ay harcıyordu. Eserlerinde, işlediği konularının bir çoğu kültüründen ve eski Avrupa Dünyasından esinlenmiştir. Karakterleri çok gerçekçi ve yine de bazı sahneleri tasvir ederken tuhaf bir görüntü sizi şaşırtmamalı. İzleyiciyi, gerçeği fanteziyle birleştiren kendi dünyasının derinliklerine götürür. İşine tamamen odaklanmak için geceleri resim yapmayı tercih ediyordu. Aslında resimlerinin bir çoğu gece sahnelerini tasvir ediyor. İzleyici, temalarında sıkça kullanılan ve sıcaklık ve büyü duygularını uyandıran bir ışık kaynağı, yani lamba veya mum fark edilebilir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Edvard Munch Çığlık Tablosu Analizi Ve Hayatı 👨‍🎨
Vida Gabor Çalışmaları
Vida Gabor Çalışmaları, Görsel; https://galeriewijdemeren.nl

     Avrupa ve Amerika’daki seçkin koleksiyoncular tarafından tanındı ve ilgi gördü. Her yıl, az sayıda resim yapması, çalışmalarına çok fazla talep yaratıyordu. Vida Gabor şu anda yalnızca Gallerie Amsterdam tarafından Carmel, California’da temsil edilmektedir.


Kaynakça;

  • amsterdamfineart.com
  • tuttartpitturasculturapoesiamusica.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin