Kronos
Kronos

Kronos Kimdir?

Öncelikle, Titan Yunan mitolojisinde belirli dönemde (Altın Çağ) dünyayı yöneten bir tanrı ırkıdır. Mitolojide son titan olarak bilinen Kronos, Roma mitolojisinde Satürn adıyla anılıyor. Aynı zaman da kendisi Zeus’un babasıdır. Zamana hükmedebilen ve elinde bir tırpanla tasvir edilen Kronos, babası Uranüs’e karşı açtığı savaşı kazanmış ve başa geçmiştir. Her ne kadar Olimpos’a Altın Çağı yaşatmasıyla bilinse de babasıyla aynı kaderi paylaşan Kronos ve çocukları tarafından mağlup edilmiştir.

Kronos’un mitolojide ilk ortaya çıkışı Uranüs ve Gaia’nın birlikteliğinden başlar. Kronos’tan önce Olimpos’u yöneten Uranüs, toprak ana olarak bilinen Gaia’yla evlidir. Ancak Gaia’yla olan evliliğinden doğan tüm çocuklarını Gaia’nın karnına geri tıkmaktadır. Bu durum Gaia’ya büyük bir üzüntü, aynı zamanda da büyük bir acı verir. Buna bir son vermek isteyen Gaia en son çocuğu olan, ancak zamana hükmetme yetisiyle büyük bir kudrete sahip olan oğluna tavsiyelerde bulunarak tırpanı verir. Kronos bu tırpanla babası Uranüs’e karşı savaş açar. Babasına karşı geldikten sonra annesi Gaia’nın da isteğiyle Uranüs’ün çocuklarından olan ve yine Uranüs tarafından Tartarus’a kapatılmış olan Kikloplar ve Hekatonkheirleri çıkarır. Ancak Uranüs’ü devirdikten sonra Kikloplar ve Hekatonkheirler’le baş edemeyen Kronos tekrar onları Tartarus’a kapatmak zorunda kalır.

Kronos
Kronos

Kronos ve Uranüs’ün Savaşı

Bazı kaynaklarda Kronos’un bu tırpanla Uranüs’ü öldürdüğü ve Gaia tarafından Uranüs’un parçalarının okyanusa atıldığı, bu parçalardansa Afrodit’in doğduğu kabul edilir. Diğer kaynaklara göreyse Kronos, Gaia’nın verdiği tırpanla Uranüs’ün hayalarını keserek onu hadım eder. Bu esnada saçılan spermler okyanusa düşer ve Afrodit doğar.

Kronos, babası olan Uranüs’u devirerek başa geçer ve Olimpos’un en geç ve en kudretli tanrısı olarak kabul edilir. Ancak Uranüs’un sonunu getiren kehanet kendisinin de kaderidir. Gaia ve Uranus tarafından kendisine bildirilen kehanet nedeniyle uzun yıllar evlenmez ve Olimpos’ta tek başına yaşar. Zaman zaman kardeşleri tarafından ziyaret edilse de uzun bir süre yalnız kalır.

Dikkatinizi Çekebilir;  12 Olimposlu Tanrı İsimleri Ve Özellikleri

Uzun süren yalnız yılların ardından Kronos, kardeşi Rhea’ya âşık olur. Bu aşkına karşılık veren Rhea’ya kardeşi ile evlenir. Ancak kehanet yüzünden Kronos Rhea’dan doğan tüm çocuklarını yutmaktadır.

Çocuklarının doğar doğmaz yutulmasına dayanamayan Rhea, hamile olduğu son oğlu Zeus’u babasından gizli bir şekilde doğurur ve bir mağaraya bırakır. Bazı kaynaklarda Zeus’u Rhea’nın gizli gizli büyüttüğünü söylerken bazı kaynaklarda Zeus’un bir dağ keçisi ve iki peri tarafındasn büyütüldüğü şeklinde geçer.

 

Uranüs
Uranüs

Kronos’un İlginç Sonu

Rhea, Zeus yerine eşine kundağa sarılmış bir taş parçası verir. Doğan çocuklarını yutarken yüzlerine dahi bakmayan Kronos bunu fark etmez ve taş parçasını yutar. Yıllar sonra büyüyen Zeus Olimpos’a Babası’nın hizmetkarı olarak girer ve güvenini kazanır. Babasına, onu kusturacak bir içecek içirir ve yuttuğu tüm kardeşlerini kusmasını sağlar. Daha sonra kardeşleriyle birlikte Kronos’a savaş açar. Yaklaşık 10 yıl süren ve Titanlar Savaşı olarak anılan bu savaşın ardından Kronos devrilir ve Titanların çağı kapanır. Kronos’un döneminde Altın Çağı’nı yaşayan Olimpos’ta böylelikle titanların devri kapanır ve tanrıların dönemi başlar. Uranüs’ten itibaren süregelen bu kehanetin ve mitolojide geçen olaylarda her babanın oğlu tarafından mağlup edildiği olay döngüsü sürmektedir.

Mitolojide geçen olaylar dikkatlice incelendiğinde, Kronos babasından daha güçlüdür ve babasını böylelikle mağlup eder. Aynı şekilde Zeus’ta babasından daha güçlüdür ve tıpkı kendinden önceki kuşaklarda olduğu gibi, yine babasını mağlup ederek başa geçer. Mitolojide geçen bu olaylar bize her bilincin daha güçlü ve daha yüksek bir bilince ulaşma durumunu kendi içinde barındırdığını ve bu kadere bağlı olduğunu göstermektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin