Minotor
Minotor

Minotor Kimdir?

Minotor doğuş efsanesi, Girit Kralı Minos ve Poseidon arasındaki bir boğanın kurban edilmesi ile alakalı bir anlaşmazlığa dayanmaktadır. Poseidon bu boğayı kendi adına kurban edilmesi için, Minos’a göndermişti. Ama Minos bu boğanın güzeliğine öylesine hayran kaldı ki boğayı kurban edemedi. Kral Minos’un karısı Pasiphae, bu boğaya öylesine bağlanmıştı ki hatta ona aşık olmuştu.

” Bazı anlatılarda göre; ise Poseidon tanrı adına kurban kesmeyi reddeden, Minos’tan intikamını almak için Pasiphae’yi boğa’ya aşık etmiştir.”

Pasiphae boğaya karşı içinde, büyük bir cinsel istek duymaya başlamıştı. Sanatçı Daedalus’tan bir istekte bulunarak, içi boş bir inek kalıbı yapmasını istedi. Daha sonra, bu kalıbın içine girdi ve boğa ile çiftleşti. Bu çiftleşme sonucunda, Minotor doğmuştur.

Bu beden, yarı insan formunda, başı ise boğa olan bir canavardı. Pasiphae onu bebekten emzirdi, ama bu yaratık iyice gelişmeye ve büyümeye başlayınca, insan eti yiyen bir canavara dönüştü. Bu yaratıkla nasıl başa çıkabileceğini konusunda bir çözüm üretemeyen Minos, Delphi’deki kahine başvurdu. Bunun sonucunda, Daedalus’a son derece karmaşık ve içinden çıkılmaz bir labirent yapmasını söyledi. Daedalus’un yaptığı labirent o kadar karmaşık boyutlardaydı ki, içine giren bir daha çıkamıyordu. İşte bu labirent, canavarın hapishanesi oldu. Labirentin içine hapsolan canavar, geçitlerde dolanıyor ve önüne çıkan insanı yiyordu.

Minotor'un Doğuşu
Minotor’un Doğuşu

Minotor’un Ölümü

Minos bir çok ülkeyi ele geçirerek, ününü daha da yaygınlaştırdı. Kendisini denizler hakimi olarak kabul ediyor ve sürekli yeni topraklar ele geçiriyordu. Oğlu Androgeus Atina’da öldüğü içinde sonunda Atina’ya da savaş ilan etti. Fakat, Atina o sıralar olağanüstü korunuyordu ve Minos tabiki Atina’yı ele geçiremedi. Daha sonra, Minos farklı bir taktik deneyerek, Atina’ya salgın hastalık yayması için tanrılara dua etti. Minos Zeus‘un oğlu olduğu için, tabikide duaları genellikle kabul oluyordu.

Dikkatinizi Çekebilir;  Aizanoi Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir? 🏟

Tanrılar Minos’un bu duasına cevap vererek, dileğini yerine getirdiler. Atina’da başgösteren salgın o kadar dehşet verici bir hal aldı ki, Kral Augeus, Minos’la anlaşmatan başka çaresi kalmadı. Minos, Kral Augeus’tan anlaşma gereği Atina’lı yedisi erkek yedisi kız 14 genç istedi. (Anlatılara göre; anlaşma gereği yapılan bu hediyeler her yıl tekrarlandığı tahmin edilmektedir)

Minotor'un Ölümü
Minotor’un Ölümü

Anlaşılan tarihte, Atina yedi erkek ve yedi kızı Girit’e gönderdi. Bu hediyeler artık Minotor için bir yemiydi. Labirente atıldıktan sonra, canavar onları bulup yiyene kadar, orada esirdiler. Labirente her giren o korkunç canavarın elinde can veriyordu. Atina iki kez, kurban edilecek gençleri Girit’e gönderdi. Sıra üçüncü kurban grubuna gelince, Kral Aegeus’un oğlu Theseus Minotor’u öldürüp Atinalı gençleri bu katliamdan kurtarmak için gitmek istedi. Theseus Girit’e ulaşınca, Minos’un kızı Ariadne’yi kendisine aşık etmeyi başardı. Ve bu kızdan labirentten nasıl çıkılacağını öğrendi.

Minotor ‘un bulunduğu merkeze giden tek bir yol vardı. Ariadne Theseus’a bir kangal ip verdi ve Theseus bu kangal ipi, geri dönüş yolunu bulabilmek için kullanacaktı. Theseus babasının kılıcıyla Minotor’u öldürdü ve sonrasında ipi takip ederek Atinalıları labirentten çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin