Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Nerede?

     Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesinin, Gelemiş köyünün hemen yakınında bulunmaktadır. Antik Kent’te kazı çalışmaları 1988 yılından bu yana sürdürülmektedir. Patara Plajı, bu bölgedeki tarihi kalıntılara 15 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

     Patara Antik Kenti, tarihsel hazinelerin ve kültürel varlıklarının ötesinde, müthiş doğal güzelliklere sahiptir. Akdeniz kaplumbağalarının, Caretta Caarettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bıraktıkları ve yavruladıkları yer olarak da göz kamaştırmaktadır.

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti Nerede

      Bu Antik Kent, Likya Yolu bölgesine yakın bir bölgedir. Times Online tarafından 2005 yılının en iyi plajı seçilen 12 kilometre uzunluğundaki Patara Plajı olağanüstü bir güzelliğe sahiptir. Bu bölgeye geldiğinizde muazzam Akdeniz kumsallarında ve Patara plajlarında serinlemek tabiki kaçırılmayacak bir fırsat olacaktır.

Times Online tarafından 2005 yılının en iyi plajı seçilen 12 kilometre uzunluğundaki Patara Plajı olağanüstü bir güzelliğe sahiptir.
Times Online tarafından 2005 yılının en iyi plajı seçilen 12 kilometre uzunluğundaki Patara Plajı olağanüstü bir güzelliğe sahiptir.

Ayrıca, Patara bölgesi, önemli bir milli park ve biyolojik canlılığın olduğu bir alandır ve kuş yaşamı açısından çok zengin çeşitlidir.

Müsaitlik;

Hafta sonu Cumartesi ve Pazar kapalıdır. Not: Hizmet saatlerinde değişiklik yaşanabilmektedir.

Giriş ücreti: 30 tl (2020)

Yaz Sezonu Uygunluk Saatleri

  • 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri
  • Açılış Saati: 08:30
  • Kapanış Saati: 18:30

Kış Sezonu Uygunluk Saatleri

  • 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri
  • Açılış Saati: 10:00
  • Kapanış Saati: 16:00

Patara Antik Kenti Tarihi

     Hititlerde Patar, Likya dilinde Pttara olarak adlandırılan kent, yapılan kazıların sonucunda M.Ö. 8. Yüzyıla ait bir geçmişe dayandığı kanısına varılmıştır. Şehir, Apollon’un oğlu olan Patarus tarafın kurulduğu bilinmektedir. Antik şehir, Likya’nın en büyük ticaret limanıydı. Patara, zamanının ticaret bölgesi olması sebebiyle çok zengin bir şehirdi ve Likya’nın 6 büyük şehrinden biriydi. Tepede bulunan Apollon Büstü, henüz bulunamayan Apollon Tapınağına işaret etmektedir. Patara Antik Kenti, (M.Ö. 333) Büyük İskender tarafından ele geçirilmesinin ardından, büyük bir liman üssü olarak kullanılmıştır. Likya Birliği’nin başkentliğini yapan antik kent, Roma ve Bizans döneminde de önemli bir kent olarak varlığını sürdürmüştür.

Patara Antik Kenti, tarihi M.Ö. 8. Yüzyıllarına kadar, dayandığı düşünülmektedir.
Patara Antik Kenti, tarihi M.Ö. 8. Yüzyıllarına kadar, dayandığı düşünülmektedir.

     Kent, (M.Ö.322-375) Antigonus ve ardından Demetrius tarafından ele geçirildi. Patara kenti, M.Ö. 3. Yüzyılların başlarında, (Mısır) Ptolemaios  tarafından yönetilmeye başlanmasıyla lider bir kent durumunu almıştır. M.Ö. 196’da Likya’nın Seleukos Krallığı (III. Antiochos) egemenliği altına girmesiyle, Patara kenti Likya’nın merkezi olarak devam etmiştir. Kent, Roma’ya karşı özerkliğini ve Rhodos’a karşıda bağımsızlığını kazandığı M.Ö. 1. Yüzyıları civarında resmi olarak belgelenir. Ve Patara Likya Birliği’nin başkenti olmuştur. Patara şehri, M.Ö. 138 yılında, yaklaşık 20.000 kişilik nüfusu ile Efes’ten sonra Anadolu’nun en önemli şehri konumundaydı.


Roma Dönemi

     Likya M.S. 43 yılında Roma hakimiyetine girmiştir. Likya M.S. 74 yılında Pamphylia ile birleşmiş ve tek eyalete dönüşmüş, Patara ise başkent olmaya devam etmiştir. Roma egemenliğine geçen kent, önemini yitirmemiş ve Roma’nın doğu eyaletleri ile bağlantı kurduğu kritik liman üstlerinden biri olmuştur. Hristiyanlık tarihine bakarsak, Patara St. Paul’un Kudüs’e giderken uğrak noktası olmuştur. Patara Antik Kenti‘nin bir diğer özelliği ise, Myra piskoposu ve ”Noel Baba” olarak bilinen, Aziz Nikolaos’un doğduğu yer olarak bilinmektedir. Şehir, Roma sonrasında, Apollon kehanet yeri olarak tanındı. Bizans zamanında da Hristiyanlar için önemli bir şehir oldu.

Dikkatinizi Çekebilir;  Pınara Antik Kenti Nerede? - Çok Fazla Bilinmeyen Tarih
Patara Antik Kenti, Roma Dönemi
Patara Antik Kenti, Roma Dönemi

Patara şehri, M.S. 9. Yüzyılda ise, yazılı kayıtlarda geçen bilgilere göre gittikçe küçülerek köy konumuna gelmiştir. 10. Yüzyılda ise Bizans’ın deniz üssü konumuna geldi. Cem Sultan’ın 1478 yılında burada antlaşma imzaladığı bilinmektedir. Kilise ve şapel kazıları ise köyün daha da küçüldüğüne işaret etmektedir.


Patara Antik Kenti Buluntuları

     Gelemiş köyünden 2 kilometre sonra, yol kenarında bulunan Patara’daki yapıların en göz alıcı olanı, Roma Zafer Takı olarak önünüze çıkmaktadır. (Metius Modestus) Zafer Takı, M.S. 1. Yüzyıl civarında inşa edilmiştir. Tepelere çıktıkça, Bizans bazilikaları ve kutsal yerler bulunmaktadır. Tiyatrosu ise tepenin yamacına inşa edilmiş, ayrıca tepede bir sarnıç ile bir anıt mezar vardır.

Patara Roma Zafer Takı
Patara Roma Zafer Takı

Patara Deniz Feneri: Yapılan kazılarda, Deniz Feneri’nin 2000 yıllık olduğu düşünülmektedir. Muhtemelen dünyanın en eski deniz feneri olduğu varsayımında bulunulmaktadır.

Tepecik Akropolü ve Nekropol: M.Ö. 7. Yüzyıl tarihli olduğu belirtilen, neolitik bir höyüktür. Burada, bir tapınak kalıntılarının yanı sıra, Bizans kandili, çanak çömleğini barındıran bazilikada bulunmuştur. Tepenin dibinde ise çok sayıda mezar bulunmuştur.

Roma Zafer Takı: Anıtsal bir yapı ve Patara Antik Kenti‘nin sembolüdür. (Modestus Kemeri)

Liman Hamamı: Çevresinde hurma ağaçları olduğu için, ”Hurma Hamamı”’da denmektedir. Roma döneminde inşa edilmiş, fakat Bizans döneminde kullanılmıştır.

Yol Levhası: Likya şehirleri arasındaki mesafeleri gösteren, İmparator Claudius tarafından yaptırılmıştır. Dünyanın en eski ve en kapsamlı yol işaretidir.

Vespasian Hamamı: Likya’nın en eski hamamıdır. Bir bazilikanın yakınında bulunmaktadır.

Ana Cadde: 12.6 Metre genişliğinde görkemiyle Antik Anadolu’nun en büyük caddelerinden biri konumundadır. Güney kapısının yakınında bir stoası vardır ve cadde boyunca sütunlarla çevriliydi.

Merkez Banyosu: Şehrin kuzeybatı bölümünde bulunmakta ve Vespasian banyosu olarak bilinmektedir.

Amfitiyatro: Anadolu’nun en büyük Amfitiyatroları arasındadır.

Bouleuterion: Likya Birliği’nin meclisi, yetkililerin toplandıkları yerdir.

Marcia Tapınağı (Mezar): (Akdam Tapınağı) Çok büyük ve çok etkileyici bir tapınak mezardır.

Hadrianus Ambarı(Granaryum): Limanın yanında bulunan ve büyük bir yapıdır. Sekiz ayrı girişi ve bölümü vardır.

Roma Ante Tapınağı: Son derece iyi korunmuş ve dekore olan bir yapıdır.

Kurşunlutepe: Amfitiyatro’nun hemen arka kısmında bulunur ve plaja 360 derecelik olağanüstü bir bakış açısı vardır. Kayanın içine oyulmuş Helenistik bir sarnıç ve Roma dönemine ait olan bir anıtsal tanımak mezarı bulunmaktadır.

Preudoperipteral Tapınak Mezarı: Çok önemli bir şahsiyete ait olduğu düşünülmekte ve Likya’daki örneklerinin en etkileyici olanıdır.

Liman Kilisesi: Kalıntıları sular altında bulunmaktadır.


Kaynaklar;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin