Yunus Emre
Yunus Emre

Yunus Emre Kimdir? 1238 – 1320

     Yunus Emre, tasavvuf şiirinin en önde gelen temsilcisidir. Yaşamı ile ilgili çok net kesin olarak çok fazla bilgi bulunmamaktadır. 1320 yılında öldüğü varsayımı güçlü bir done olarak kabul edilir. Nerede ve hangi tarihte doğduğu bilgisi kesin olarak kanıtlanamamıştır. Bazı kaynaklarda, Anadolu’ya Doğu’dan göç eden, Türk oymaklarından birisine bağlı olup, 1238 yılında doğduğu söylense de kesin bir bilgi değildir.

     Şair eserlerinde, hayatına yönelik bazı ipuçları vermektedir. Anadolu’nun birçok bölgesini gezdiği ve Mevlana’yı gördüğü, kendisine ait eserlerinden bazı çıkarımlardır.

Yunus Emre’nin şiirleri  genellikle tasavvuf üzerinedir.
Yunus Emre’nin şiirleri genellikle tasavvuf üzerinedir.     Anadolu’nun batısında, bazı bölgelerde ”Yunus Emre” adını taşıyan ve onunla ilişkili görüldüğünden ”makam” adı verilen yerler vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda; şiirlerinin toplandığı ”Divan” ölümünden 70 yıl sonra düzenlenmiştir. Anadolu’da aynı adı taşıyan ve Yunus Emre’den çok sonraları yaşamış başka şairlerin yapıtlarıyla karışan şiirlerinin bir bölümü dil incelemeleri sonunda ayıklanmış, böylece 357 şiirin onun olduğu konusunda görüş birliğine varılmıştır.


Yunus Emre Eserleri

     Yine, Yunus Emre ismini taşıyan ve diğer şairlerin elinden çıktığı iddaa edilen 310 şiir daha derlenmiştir. Onun dil, şiir ve fikir yönünden özgünlüğü ve etkisi, ilk düzenlenen Divan‘daki şiirleri sebebiyledir. Şair, hayatı süresince halka, halkın dili ile seslenmiştir. Türkçeyi çok iyi derecede icra etmiş öz Türkçe eserler sunmuştur. Bu sebepten, okuması ve anlaşılması her zaman kolay olmuştur. Yunus Emre’nin şiirleri  genellikle tasavvuf üzerinedir.

     Tasavvuf Nedir: Temiz bir ruha sahip olmak, Tanrının sevgisini kalpten yaşamak, Tanrıyı o kadar sevmek ki; cennete gitmek için değil onun sevgisini kazanabilmek için bu sevgiyi beslemek ve hayatını bu yola adamak anlamına gelmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Alinda Antik Kenti Nerede? Hakkkında 🏟

     Yunus Emre genellikle, bu konular üzerinden şiirlerine dile getirmiştir. Yaratılmışı hoş gördük yaratandan ötürü diyen bir şairdir. Şair, kendisini halka o kadar çok sevdirmiştir ki Anadolu’nun birçok yerinde anısına anıt mezarlar yapılmış ve halk tarafından fazasıyla özümsenmiştir.

     Aruz ölçüsü tekniği kullanarak da şiirler icra etmiş fakat, onun en iyi şiirleri hece ölçüsü ile yazdıklarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin