Priene Antik Kenti Tarihi
Priene Antik Kenti Tarihi

Priene Antik Kenti Nerede?

     Priene Antik Kenti, Aydın şehrinin Söke ilçesinin 15 kilometre mesafede bulunan, Güllübahçe, köyünde bulunmaktadır. Antik kent, 12 İyon şehrinden bir tanesidir. Kent ilk kuruluşunda denize kıyı olacak şekilde kurulmuş fakat, Büyük Menderes nehri zamanla denizi alüvyonlarla doldu ve kent bugünkü haliyle denizden 16 kilometre uzaklaştı.

Priene Antik Kenti, tiyatro ve tapınaklar
Priene Antik Kenti, tiyatro ve tapınaklar

      Priene kenti, güvenlik açısından çok korunaklı bir şehirdi. Arkasında Mykale Dağı’nın dik yamacı ve çok yönlü kayalar kenti koruyan başlıca doğal unsurlardı. Kentin bir zamanlar önemli bir ticari liman kenti olduğu bilinmektedir ve şehrin zenginleşmesinden büyük bir etki yaratmıştır. Priene şehrinin ilk kuruluşu, M.Ö. 8 yüzyıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Daha sonra şehir bilinmeyen bir şekilde terk edildi ve daha sonra, M.Ö 4 yüzyıl civarında şehir tekrar kuruldu. Priene Antik Kenti, kronolojik sıraya göre gidersek, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Romalılar ve Doğu Romalıların kontrolü altına girdi. Kent M.S. 3. Yüzyılda tamamıyla terk edilmiştir. Ayrıca, antik çağın en önemli bilginlerinden bir tanesi olan, Bias bu şehirde yaşamıştır.

Priene Antik Kenti Önemli Kalıntıları

     Kent, diğer antik kentler gibi önemli tarihi antik yapıları barındırmaktadır, gelin bunlara kısaca bir göz atalım.

Priene merdivenli sokaklar
Priene merdivenli sokaklar

Priene antik kenti  athena tapınağı
Priene antik kenti athena tapınağı

Antik kent, 6500 kişilik bantlı deniz kabuğu tiyatrosu, MÖ 3. yüzyıla tarihleniyor. Bu tiyatronun dağ yamacında bir oluk üzerine yerleştirilen ilk oturma sırası, şehrin ileri gelenleri için özel mermerden oluşturulmuştur. Bouleuterion 640 koltuklu kapasitesinin veya büyük bir konsey, yapı olarak kullanıldı yargı kararları kabul edildi . 20 x 21 metre ölçülerinde ahşap bir çatı ile örtülmüştür , üç tarafı oturma bankı ile çevrilidir. Agora, Zeus Tapınağı, Demeter Tapınağı ve antik evlerin , antik kent diğer yerlerde görülmelidir.


Priene Antik Kenti, Aydın Söke
Priene Antik Kenti Aydın şehrinin Söke ilçesine 15 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Oldukça iyi bir şehir planlamasına sahip olan Antik kent 3,5 metreye ulaşan sokakları ve 7 metreye varan geniş caddeleri mevcuttur. Arazi yapısından ötürü, sık sık merdivenler tercih edilmiştir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Stadel Aslanı Nerede? Duyunca Çok Şaşıracaksınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin