Athena Kimdir?

Athena kimdir sorusuna kısaca cevap evrecek olursak, Yunan Mitolojisi’ndeki yeri gerçekten çok güçlüdür. Athena, Yunan Mitolojisi’nde eşsiz zekası, sanat, strateji, barış, bilgelik ve savaş tanrıçası olarak bilinir. Eşsiz zekasının yanı sıra bakire bir tanrıçadır. Tüm Yunan kahramanları görkemli ve sert Athena’dan yardım isterdi. Aslında, Ares bile ondan korkuyordu.

Eşi benzeri olayan, savaş stratejileri ile hem ölümlülerin hem de ölümsüzlerin saygı duyduğu bir tanrıça oldu. El becerileri fazlasıyla üstün olan Athena, savaşlarda ortaya koyduğu stratejilerle ön plana çıkmıştır. Savaş konusunda becerileriyle Ares ile benzerlik gösterse de aralarında ki en bariz fark Athena’nın ilk seçim olarak her daim barışı tercih etmesidir.

Athena Heykeli (Mermer) Roma dönemi M.Ö. 5. Yüzyıla ait bir eserin kopyası Leptis Mango (Trablusgarp - Libya) Yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi (Görsel: Veli Uzun)
Athena Heykeli (Mermer) Roma dönemi M.Ö. 5. Yüzyıla ait bir eserin kopyası Leptis Mango (Trablusgarp – Libya) Yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi (📷: Veli Uzun)

Athena genel olarak tasvirlerinde ilgi çekici simgeler barındırmaktadır. Zırh, miğfer ve aegis ismi ile adlandırılan kalkanın bulunduğu tasvir Athena’ya gösterilen saygıyı gösterir niteliktedir.

Athena Heykeli (Mermer) M.Ö. 1. Yüzyıl M.S. 1. Yüzyıl Magnesia ad Meandrum (Germencik - Aydın) Yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi (📷: Veli Uzun)
Athena Heykeli (Mermer) M.Ö. 1. Yüzyıl M.S. 1. Yüzyıl Magnesia ad Meandrum (Germencik – Aydın) Yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi (📷: Veli Uzun)

Sanat ve edebiyat alanında Athena genellikle güzel ama sert bir yüze, gülümsemeyen dolgun dudaklara, gri gözlere ve zarif bir yapıya sahiptir. Güç ve otorite yayan, görkemli bir hanımefendi olarak tasvir edilir. O her zaman ya bir chiton ya da tam bir zırhla muhteşem bir şekilde kaplanmıştır. İlk durumda, bazen bir iğ ile temsil edilir. İkinci durumda, özenle işlenmiş tepeli bir Korint miğferi takıyor ve bir elinde uzun bir mızrak, diğerinde bir aegis tutuyor.

Athena - Aegis
Athena – Aegis
Aegis
Aegis

Aegis kalkanı tasvirin en dikkat çekici kısmıdır. Zira mitolojik efsanelerde adı sıklıkla duyulmaktadır. Demir ustası olarak bilinmekte olan Hephaistos’un işleyerek yaptığı aegis’in tam ortasında Medusa’nın kesilmiş başı bulunmaktadır. Böylelikle bütün düşmanlarını taşlaştırmaktadır. Ayrıca aegis barındırdığı bu anlamlarla İngilizce yede koruma olarak geçmiştir.

Athena kimdir sorusu kafamızda okudukça daha iyi aydınlanıyor. Athena’nın adı Atina şehrinin adıyla yakından ilişkilidir. Antik yunanlılar adını şehirden mi yoksa başka bir yerden mi aldığı konusundan tartışmışlardır. Modern bilim adamları ise genellikle ilk seçeneğin yakın olduğu konusunda hem fikir oldular.

Dikkatinizi Çekebilir;  Narsisizm Nedir? Kimlere Narsist Nedir?

Athena, en önemli Olimpos tanrılarından biriydi ve birçok işlevi vardı. Athena birçok farklı sıfatla biliniyordu. En ünlülerinden bazıları ”Bakire”, ”Pallas”,”Yorulmayan”, ”Şehirli”, ”Gözleri Parlayan” ve ”Önde Savaşan” idi.

Kaynaklar:

Wikipedia.org

tarihcantasi.com

greekmythology.com


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin