Venüs’ün Doğuşu Tablosu

Venüs’ün Doğuşu, tablosu Sandro Botticelli’nin (1445-1510)1484 yılında yaptığı popüler bir sanat tablosudur. Eser, Uffizi Gallery, Firanze, İtalya’da sergilenmektedir.

Venüs'ün Doğuşu Tablosu, Sandro Botticelli
Venüs’ün Doğuşu Tablosu, Sandro Botticelli

Rönesans Ustası olan Sandro Botticelli tarafından 1482 ile 1485 yılları arasında resmedilen bu tablo XV yüzyıl İtalyan resminin bir simgesi haline gelmiş bir eserdir. Anlam olarak baktığımızda ve antik çağdan alegorik referanslar açısından zengin bir tablodur.

Venüs’ün Doğuşu teması, antik şairleri Homer ve Ovid’in Metamorfozları’nın yazılarından alınmıştır.

Geleneksel bakışa göre, Venüs doğduktan sonra deniz kabuğu ve deniz köpüğüne binerek Cythera adasına kadar gider. Burada gördüğümüz tabloda Venüs, sahile giderken köpükten doğan merkezde belirgin bir şekilde tasvir edilmiştir. Solda, Zephyrus figürü Venüs’e rehberlik etmek için rüzgarı estirirken nemf Chloris’i (alternatif olarak “Aura” olarak tanımlıyor) taşıyor.

Sahilde, Pomona ya da Bahar tanrıçası olarak tanımlanan bir figür, elinde manto ile Venüs’ü beklemektedir. Manto Zephyrus’un ağzından rüzgarda dalgalanıyor.
Çayıra menekşelerle serpilmiş, mütevaziliğin sembolü ancak genellikle aşk iksirleri için de kullanılır.

Venüs’ün Doğuşu tablosunda Venüs merkezin biraz sağında ve arka plana karşı izole edilmiş durumda, bu yüzden başka bir figür onunla örtüşmüyor. Kafasında hafif bir eğim var ve garip bir karşıtposto gibi duruş sergiliyor.

Botticelli, on beşinci yüzyılın sonlarında kadınların uzun saçlarını giyme şekline olan ilgisini yansıtan saçına ve saç stiline çok önem verdi. Venüs’e dikkat çekici derecede lekesiz idealize edilmiş bir yüz verdi ve daha hafif ve daha gölgeli bir tarafı ayırt etmek için yüzünü güzelce gölgelendirdi.

Bu figürün modellenmesi için Botticelli, tanrıçanın mütevazı bir jestle kendini örtmeye çalıştığı Cnidos’un Afrodit’i gibi Afrodit heykeline döndü.

Botticelli vücudunun çevresine karanlık bir çizgi çizdi. Bu, arka planda bedensel formlarını görmeyi kolaylaştırdı ve ayrıca süt gibi cildinin rengini de vurguladı. Tüm bunların sonucu Venüs’ün bedeninin heykeltraş doğasının altını çizerek neredeyse mermerden yapılmış gibi görünmesi.

Dikkatinizi Çekebilir;  Roma İmparatorluğu Kurucusu Kimdir?

Venüs’ün Doğuşu tablosu bize dünyaya getirilen güzelliği simgelemektedir. Venüs aşk tanrıçasıdır ve doğuşu ile dünyaya güzellikler getirmekte olduğuna inanılmaktadır. Dolayısıyla bu olağanüstü güzelliği kabul edenler ulvi ve kutsanmış imgelerin peşinden gider.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin