Apollo 8
Apollo 8

Apollo 8 Fırlatma Anı

     21 Aralık 1968’de, aya ilk insanlı görev olan Apollo 8, Florida’daki günümüz Cape Canaveral’dan fırlatıldı. Plan, gemideki üç astronotun ayın yaklaşık 70 mil yakınına gelmesini, birkaç kez etrafında dönmesini ve tüm başarılarını dünyaya yayınlarken güvenli bir şekilde eve dönmesini içeriyordu. Operasyonel deneyim kazanmak, ekipmanı test ederek ve potansiyel iniş alanlarını kontrol etmek esas amaçtı. Bu amacı gerçekleştirerek ertesi yıl, bir ay yürüyüşünün yolunu açmayı umdular. O zamana kadar, Amerika Birleşik Devletleri son derece çalkantılı ve kutuplaştırıcı bir yıl geçirmişti.

21 Aralık 1968'de, aya ilk insanlı görev olan Apollo 8, Florida'daki günümüz Cape Canaveral'dan fırlatıldı.
21 Aralık 1968’de, aya ilk insanlı görev olan Apollo 8, Florida’daki günümüz Cape Canaveral’dan fırlatıldı.

     Martin Luther King Jr. ve Robert F. Kennedy suikasta kurban gitti. Vietnam’daki savaş tırmandı ve ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde isyanlar patlak verdi. Yine de her kesimden vatandaş yolculuğu desteklemek için birleşti. İki Yüksek Mahkeme yargıcı ve havacılık öncüsü Charles Lindbergh de dahil olmak üzere Apollo 8’in fırlatılmasının sabahı on binlerce seyirci bulunuyordu. Gazeteler ve medya, insanlığın uzaya duyduğu merak ve bilgi isteği potansiyeli konusunda sersemlemişti. Örneğin New York Times, Apollo 8 yolculuğunu “tüm zamanların en fantastik yolculuğu” olarak adlandırdı.

Apollo 8: Ay’a İlk Kez Yaklaşıldı

     Kuvvetli, göz kamaştırıcı ve direkt bir kalkış gerçekleşti. Bu kalkıştan dakikalar sonra, görev komutanı olan Albay Frank Borman, komuta modülü pilotu Yüzbaşı James A. Lovell Jr., ve Ay modülü pilotu Binbaşı William A. Anders, uzay aracının hasarını kontrol etmek için Dünya’nın yörüngesine girdi. Hiçbir sorun bulamayınca, kendilerini keşfedilmemiş bölgeye ittiler ve uzayda üç gün boyunca yolculuk ettiler. Daha önceki hiçbir insanlı uçuş, Amerika Birleşik Devletleri’nin çalışmaları ya da Sovyetler Birliğinin uygulamaları fark etmeksizin, çekim alanından hiç ayrılmamıştı. 24 Aralık’ta Apollo 8 astronotları, ayın karanlık tarafını ilk gören, ay yörüngesine ilk giren ve bir gök cismi etrafında 10 kez dolaşan ilk insanlar oldu.

Apollo 8, 3 Mürettebatı ile Ay'a bu bu denli yaklaşan ilk insan oldular
Apollo 8, 3 Mürettebatı ile Ay’a bu bu denli yaklaşan ilk insan oldular

     O zamana kadar Anders’in “Dünya Doğuşu” fotoğrafında yakaladığı Dünya’yı uzaktan bütün bir gezegen olarak ilk gören de onlar olmuştu. NASA yöneticilerinin ve halkla ilişkiler uzmanlarının ısrarı altında Apollo 8 ekibi, bir TV kamerasını uzaya çıkardı ve görev süresince altı canlı yayın yaptı. İlk ikisi, Lovell’in annesine mutlu bir doğum günü dilediği mesaj da dahil olmak üzere ay yolunda gerçekleşti. Eve dönüş yolunda iki tane daha yayın yapıldı. Biri Noel Arifesi sabahının erken saatlerinde (birçok Amerikalı hala uyurken) Ay yörüngesinden televizyonda yayınlandı. TV Rehberi’ne göre, bu yayın yaklaşık bir milyar izleyiciyi çekti. Bu sayı da kabaca o zamanın nüfusuna göre dünyadaki her dört kişiden birine tekabül ediyordu.

Dikkatinizi Çekebilir;  Sputnik Uzay Aracı Uzaya Ne Zaman Fırlatıldı? 🚀

Apollo 8 Dönüşü Sonrasında

     Apollo 8, dokuzuncu kez Ay’ın etrafında dolaşırken Borman, izleyiciyi ayın batışına götüreceğini söyleyerek aralarından en iyisi kabul edilen Noel arifesi yayınını başlattı. Ay‘ı “uçsuz bucaksız”, “yalnız” ve “yasaklayıcı” olarak nitelendirdi. Yaşamak veya çalışmak için çok davetkar bir yer gibi görünmediğini ekledi. Lovell, Ay’ın uçsuz bucaksız yalnızlığının hayranlık uyandırıcı olduğunu ve Dünya’da neye sahip olduğunuzu anlamanızı sağladığını söyledi. Bu arada Anders, ayın doğuşundan ve batımından oldukça etkilendiğini açıkladı. Kameralarını pencereden dışarıya çeviren astronotlar, daha sonra zifiri karanlık gökyüzünden ayın çeşitli dağlarına, kraterlerine ve denizlerine kadar görebildikleri şeylerle ilgili bir günlük tutmaya başladılar. Yayını bitirmek için, sırayla İncil’in açılış ayetlerini okurlar.

     Borman daha sonra, “İyi geceler, iyi şanslar, mutlu Noeller, Tanrı hepinizi bu güzel Dünya’da kutsasın.” diyerek imzaladı. Borman ve Lovell’in daha sonra da açıkladığı gibi ekip, “uygun” bir şey yapmak dışında NASA’dan hiçbir talimat almadılar. Mürettebat, Noel sabahı gece yarısından kısa bir süre sonra, Ay yörüngesinden ayrılmak ve eve dönmek için motoru ateşledi. Astronotlar daha sonra hindi ve minyatür şişelerde brendi içeren bir Noel yemeği gerçekleştirdiler. Tarih 27 Aralık gününü gösterdiğinde ekip, saatte 24.000 milin üzerinde bir hızla Dünya atmosferine yeniden girdi. Pasifik Okyanusu’na iniş yaptıktan sonra bir uçak gemisi ile alındı. Hedeflendiği gibi, misyon daha da büyük başarılara imza attı. Apollo 8 tarafından gerçekleşen başarılı görevden yedi aydan daha kısa bir süre sonra, 20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay yüzeyine çıktılar.

Kaynaklar;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin