Tolstoy'a Neden Nobel Ödülü Verilmedi?
Lev Tolstoy

Nobel Ödülü

Nobel Ödülü, İsveç’in Stockholm kentinde 1895 – 1896 yılları arasında, Alfred Nobel tarafından kurulan, çok önemli ve prestijli uluslararası ödül dağıtan bir kuruluştur.Uluslararası her edebiyatçı ve bilim adamının hayallerini süsleyen ve oldukça büyük bir öneme sahip ödül olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ödül dünya çapında önemli bir fark yaratıyor ve yazarların emeğini,çabalarının tescili anlamına geliyor. Şunu da unutmamak gerekir ki Nobel Ödülünü almayıp dünya çapında ün ve başarı kazanmış yazar ve bilim adamları da bulunmaktadır.

Nobel Ödülleri, aşağıdaki branşlarda verilmektedir:

  • Edebiyat
  • Ekonomi
  • Tıp
  • Kimya
  • Barış
  • Ig
Nobel Ödülü
Nobel Ödülü

Nobel Ödülleri’nin verilmeye başlandığı yıl 1901 senesidir. 1901 senesinden 2019 senesine kadar toplam 950 kişi Nobel Ödülü almaya hak kazanmıştır. Nobel Edebiyat Ödülü ise 112 yazara verilmiştir.Ödül alan ülkeler ise İngiltere,Fransa,ABD,Almanya ,İtalya ve İsveçtir. Bazı yıllarda ödül verilmedi, örneğin 1940 – 1942 yıllarında İkinci Dünya Savaşı, sebebi ile ödül verilememiştir.

Edebiyatın, büyük yazarı olarak bilinen Lev Nikoloyeviç Tolstoy ise 1906 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterilmesine karşın ödülü kazanamaması büyük bir tartışma konusu olmuştur. Ödül, Lev Tolstoy’a verilmemesi ile ilgili çok farklı haberler yayılsa da sonraki yıllarda olay bir nevi açıklığa kavuşmuştur.

Lev Tolstoy Nobel Ödülü

Bu Sorunun cevabına özellikle Lev Nikoloyeviç Tolstoy’un son zamanlarında gündeme geldiği dini ve siyasi görüşlerine dayanmaktadır. Tolstoy kiliseyi sert bir şekilde eleştirmiş ve topraklardaki özel mülkiyeti reddetmektedir. Bu durumdan dolayı kilise tarafından aforoz edilmiştir. Bu da Ödülü almamasına önemli bir etken olarak açıklanmaktaydı. Diğer bir önemli etken ise zaten LevTolstoy bu ödülü reddetmişti.

O dönem ödül Tolstoy’a  verilmeyince kırk civarında İsveçli yazar ve sanatçı yazara bir mektup yazıyor. Şu ifadelere yer veriyorlar: “Bu ödülü veren kurumun kamuoyunu da, yazarların düşüncesini de temsil etmediği kanısındayız. Herkes bilmelidir ki, gerçek sanat, düşünce özgürlüğü ve yaratıcılığa dayanan sanattır.”

Dikkatinizi Çekebilir;  Sümela Manastırı 'nda Kimler Yaşadı? 🕌
Lev Tolstoy
Lev Tolstoy

7 Ekim 1906 senesinde  Rusya Bilimler Akademisi Tolstoy’u ödüle aday göstermiştir. Lev Tolstoy, arkadaşı Finlandiyalı yazar Arvid Yarnefelt’e bir mektup yazar.Nobel Barış Ödülü’nün  kendisine verilmemesi için girişimde bulunmasını ister. Tolstoy, “Eğer bana bu ödülü verirlerse, bu durumda ödülden vazgeçmem hoş olmayacak,” diye ekler mektubunda.

Yarnefelt, Tolstoy’un isteğini yerine getirir ve 1906 senesinde  ödül İtalyan yazar Giosue Carducci’ye verilir. Lev Tolstoy, “Bu kararım beni paraları nasıl harcayacağımla ilgili bir zorluktan kurtardı, bana göre para her zaman olduğu gibi ancak ve ancak kötülük getiriyor. İkincisi ise tanımadığım, ama derin saygı duyduğum çok sayıda insanın üzüntü mesajını almak bana büyük onur ve memnuniyet verdi,” şeklinde konuşur edindiğimiz  kaynaklara göre. Meseleye baktığımızda kimi insanlar için Nobel Ödülü son derece mühim bir durumda olsa da kimileri için aslında hiçbir şey ifade etmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin