Vietnam Savaşı

     Vietnam Savaşı veya İkinci Çinhindi Savaşı olarak da söyleyebiliriz. Doğu Bloku ülkeleri olan Kuzey Vietnam, Çin ve Sovyetler Birliği ile ABD ve ABD destekçisi olarak bilinen, anti-komünist Güney Vietnam arasında yaşanan savaştır. Kore Savaşı’ndan sonra Soğuk Savaş’ın ikinci sıcak çatışması olarak gerçekleşmiştir. ABD, 1963-1973 yılları arasında savaşa dâhil olmuş ve 60.000 kadar askerini kaybetmesi ile büyük yara almıştır. Birleşik Devletler savaşı kesin bir şekilde kaybetmiştir. Savaş sonucunda, dünya genelinde Amerikan karşıtlığı yükselişe geçmiş ve ABD kamuoyu, savaşa girilmesini kendi içinde yoğun bir biçimde sorgulamıştır.

Amerika, 1963-1973 yılları arasında savaşa dâhil olmuş ve 60.000 kadar askerini kaybetmesi ile büyük yara almıştır.

     ABD ordusu, savaş sırasında işkence, tecavüz, toplu infaz, sivillerin öldürülmesi ve kimyasal silah kullanmak gibi pek çok savaş suçu işlemiştir.

     ABD’den 19.000 kilometre, uzakta uzaklıkta başlayan savaş, televizyon sayesinde Amerikan vatandaşlarının evlerine hatta oturma salonlarına kadar taşınmıştır. Bu görüntülerde ölen, yaralanan, acı çeken asker görüntüleri, savaş esnasında mağdur olan halkın durumu, özetlemek gerekirse, kan ve gözyaşı, tüm insanları savaştan soğutmuş ve böylelikle ABD halkının savaşa olan desteği her geçen gün azalma göstermiştir. Zaten, 1960’lardan sonra Vietnam Savaşı, yaygın halk muhalefetini ortaya çıkartmış ve Amerikalı gençler arasında haksız bir savaşa karşı bir duruş ortaya çıkmıştır. 1970’lere gelindiğinde ise halkın %60’ı savaş karşıtı bir tutum sergilemiştir.

Savaşın Sonuçları

     Vietnam 1,5 milyon vatandaşını ve zehirlenme sonucunda topraklarının 3’te birini kaybetmesine karşın savaştan galip olarak ayrıldı. Amerikalılar ise bölgede 60 bin can bırakırken, savaşın sonrasında, Vietnam’dan ülkelerine dönen askerlerin önemli bir bölümü, intihar ederek hayatlarına düşman kurşunlarıyla değil de kendi elleri ile son verdiler ve bu olay biz insanlara savaşın ne kadar acı ve travmatik sonuçlar yaşabileceğimiz konusunda büyük tecrübeler sunmuştur.

Dikkatinizi Çekebilir;  Aziz Sancar Hangi Çalışamaları Yapmıştır? 📕
Vietnam 1,5 milyon vatandaşını ve zehirlenme sonucunda topraklarının 3’te birini kaybetmesine karşın savaştan galip olarak ayrıldı.

     Amerika Birleşik Devletleri, ayrıca savaş süresince, çoğunluğu uçaksavar ateşiyle düşürülen 10 bin civarında hava aracını kaybetti. Buna karşılık, Kuzey Vietnam’ın kaybı 150 dolaylarındaydı. Vietnam Savaşı başlangıcında, Çin-Sovyet ilişkilerinin düzeleceği varsayımında bulunuluyordu. Ama algı farklılıkları ilişkilerin daha da kötü hale gelmesine sebeb olmuştur.

     Sovyet-Çin görüş farklılıklarının derinleşmesi, çok kutupluluğu güçlendirerek yumuşama sürecinin hızlanmasına neden olmuştur. Bu sebeble, ABD’nin Vietnam’ı bölme planı sekteye uğrarken, Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam 1975 yılında birleşme kararı almalarına neden olmuştur. Bu savaş, karar vericiler açısından, sonuçları itibari ile hiç bir unsurun ve gelişmenin savaşa hüküm kılınmaması açısından iyi bir ders niteliği taşımaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin