Peder Mørk Mønsted

     Peder Mørk Mønsted (1859 – 1941), benzersiz bir ışık ve biçim netliğine sahip güzel manzara resimleriyle tanınan ünlü bir Danimarkalı realist ressamdı. Natüralist, manzaralar çizmeyi çok severdi ve resimlerine ışığı inanılmaz olağanüstü yansıtırdı. Danimarka resim sanatının altın çağında bir lider olarak kabul edilirdi. Sık sık İtalya, Kuzey Afrika ve İsviçre’ye yoğun bir şekilde seyahat etti ve çalışmaları, seyahatlerinde karşılaştığı, güzel doğal manzaraların yanı sıra durduğu insan yerleşimlerinden etkilendi. Ama en çok tanınanı, Danimarka’nın eşsiz manzaralarını ve kıyılarını boyamak, onları gerçekçi bir netlikle aşılamak ve Danimarka’nın doğasının huzurunu, güzelliğini ve pastoral ihtişamını yakalamaktı.

Peder Mørk Mønsted’in bir başka inanılmaz eseri…

Peder Mørk Mønsted

     Mønsted , Danimarka, Grenå yakınlarındaki Balle Mølle’de doğdu. Otto Christian Mønsted ve Thora Johanne Petrea Jorgensen’in oğluydu. Babası müreffeh bir gemi yapımcısıydı. Erken yaşta, Aarhus’taki sanat okulunda resim dersleri almaya başladı. 1875’ten 1879’a kadar Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Niels Simonsen ve Julius Exner ile çalıştı. 1878’de Mønsted, sanatçı Peder Severin Krøyer’in yanında çalıştı. 1882’de Roma ve Capri’de biraz zaman geçirdi, ardından ertesi yıl Paris’i ziyaret etti ve William Adolphe Bouguereau’nun stüdyolarında çalıştı. Yavaş yavaş kişisel bir akademik natüralizm tarzı geliştirmişti artık.

      Peter Mørk Mønsted alışılmış bir gezgindi. 1889’da Cezayir’e gitti. Üç yıl sonra, Danimarka prensi olarak doğan Kral I. George’un konuğu olduğu Yunanistan’a gitti. Oradayken, Yunan kraliyet ailesinin portrelerini de yaptı. Daha sonra Mısır ve İspanya’yı ziyaret etti. Daha sonraki yıllarda, İsviçre’de çok zaman geçirdi ve Akdeniz’de seyahat etti. Seyahatleri, çeşitli uluslararası sergilerde sunduğu resimlere dönüşen çok sayıda eskiz üretti. Özellikle Almanya’da popülerdi ve burada çeşitli gösteriler yaptı. Münih’te Glaspalast. Eserlerinin, çoğu özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. 1995 yılında, Frankfurt am Main’de “Kuzeyin Işığı” adlı büyük bir retrospektif düzenlendi.

Dikkatinizi Çekebilir;  Musul Sorunu Nedir? Ne Zaman Çözüldü?

Kaynaklar;

  • en.wikipedia.org
  • ba-bamail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin