Kürk Mantolu Madonna
Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna Konusu?

Kürk Mantolu Madonna, kitabın kitabının konusu nedir? Bu eseri kim yazmıştır? Yazar Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan eser, en önemli Türk romanları arasında kendisine yer bulmaktadır.

Bu kitabın baş karakterleri, Raif efendi ve Maria Puder olarak öne çıkmaktadır. Raif Efendi, dış dünyaya kapalı, melankolik, sessiz bir yapıda olan çevresi ile uyum sorunu yaşayan bir kişiliktir. Yaşamı süresince, birçok yaşadığı olaya boyun eğmiş, haksızlıklar karşısında bile, tepki koymamıştır. Sevgi beslemediği bir insan ile evlilik gerçekleştirmiş, ve kendi hayatına kendisi yön verememiş, başkalarının kararlarına göre hareket etmiştir. Hayatını gerçek manasıyla yaşadığını hissettiği bir anısını, günlüğüne aktarmıştır.

Kürk Mantolu Madonna Kitabı
Kürk Mantolu Madonna Kitabı

Raif Efendi’nin acıklı hayat hikayesi anlatılmaktadır. Gelin kısaca bu kitap ile ilgili bilgi sahibi olalım.


Raif genç bir delikanlıdır ve oldukça içine kapanık biridir. Tek arkadaşı kitaplarıdır. Babasının ise bir sabun imalathanesi işletmektedir. Raif Efendinin sabunculuğu öğrenebilmesi için Babası onu Berlin’e göndermeye karar vermiştir.

Raif Efendi, Almanya’ya gittiğinde bir pansiyonda kalır ve sabun fabrikasında işe başlar. Fakat zamanla bu işten soğur ve fabrikaya az gelir. Sanat’a yatkınlığı nedeniyle, sabahtan akşama kadar parkları, bahçeleri ve sanat sergileri gezer. Burada bir sergi sırasında, bir sanatçıya ait oto portre ile karşılaşır, tablodaki kadını tanımamasına rağmen, ona aşık olmaktadır. Bu tablo, Raif Efendi’de farklı duygular uyandırır. Tabloya’ya öylesine bir hayranlık duyarki sık sık tabloyu görmeye gider. Fakat, tabloyu ziyareti sırasında farklı bir kişi onu izlemektedir. Tabloyu görmeye gitttiği bir gün, yanına bir kadın gelir, bu kadın tablonun sahibi olan, Maria Puder’dir. Kürk Mantolu Madonna efsanesi adeta böyle başlamaktadır.


Raif Efendi ve Maria’nın Aşkı

Maria Puder isimli kadın, bir gece kulübünde şarkıcılık yapmaktadır, ve Raif Efendi’ye göre daha baskın bir kişiliktir. Raif Efendi zamanla sırılsıklam aşık olur. Maria Puder ve Raif Efendi her gün buluşup sergileri, bahçeleri ve parkları gezmektedirler. Tabi her güzel şeyin, bir de sonu bulunmaktadır. Bir gün Raif Efendi telgraf alır. Telgrafta babasının öldüğünü öğrenir, ve Türkiye’ye dönmek zorunda kalır. Maria Puder’in de Türkiye’ye gelmesini ister, fakat gelmez. Maria Puter ile mektuplaşmaya başlar, fakat Maria Puder mektupları keser. Raif Efendi, Maria’nın kendisinden vazgeçtiğini düşünür. Senelerce Raif Efendi ondan haber bekler. Sonra sevmediği bir kadın ile evlenir. Yıllar sonra, Türkiye’de Maria’nın kuzeni ile karşılaşmaktadır. Yanında da iki küçük kız çocuğu vardır. Maria’nın kız çocuklarını doğurduktan sonra, öldüğünü öğrenir ve iki küçük kızın da kendisine ait olduğunu öğrenir.

Raif Efendi, öleceğini hissettiği an da iş arkadaşından geçmiş anılarını paylaştığı not defterini, yakılmasını talep eder. Genç iş arkadaşı da bu esrarengiz konuyu anlamak için, not defterini okur.

Dikkatinizi Çekebilir;  Yunus Emre Kimdir? Kısaca Bilinen Hayatı


Sorularla Kürk Mantolu Madonna

Kitap Ne zaman ve nerede yayımlanmıştır?

Kitap ilk olarak 18 Aralık 1940 ve 8 Şubat 1941 yılları arasında 48 bölümlük bir tefrika romanı olarak Hakikat Gazetesinde yayımlanmıştır. Gazetede Büyük Hikaye adıyla bulunmaktadır. Daha sonraki zamanda Sabahattin Ali askerdeyken romanı tekrar kaleme almıştır. Roman 1943 tarihinde ise İstanbul Remzi Kitabevi tarafından basılmıştır.


Kürk Mantolu Madonna kitabı kaç sayfadır?

Kitabın ilk baskısında sayfa sayısı 177’dir. Kitap 1943 yılından günümüze kadar pek çok yayınevi tarafından basılmıştır.

Kitap nerede geçmektedir?

Sabahattin Ali
Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna iki ayrı öyküden ve iki ayrı zamandan oluşmaktadır. Bu iki ayrı zaman hem geçmiş zaman hem de şimdiki zaman olarak karşımıza çıkmaktadır. Raif Efendi’nin gençlilik bölümü Almanya’nın başkenti Berlin’de geçerken, yaşlılık zamanı ise Ankara’da geçmektedir.

Romanın türü nedir?

Aşk romanıdır.

Raif Efendi,defterinde geçmekte olan anılarda kaç yaşındaydı?

 24 yaşındaydı.  

Raif Efendi ile Rasim Efendi nasıl yaklaşmıştır?

Raif Efendi rahatsızlanıp bir süre işe gelememiştir.Bu sebepten dolayı Rasim onun evine evrak getirip götürürken tanışmışlardır.

Raif Efendi Almanya’ya neden gitti?

Sabun imal etmekte olan babası,oğlunu işi öğrenmesi için göndermiştir.

Raif Efendi’nin babasıyla arası nasıldı? Babasının vefatı ona neler hissettirmiştir?

Raif Efendi için babası yok gibidir. Babalık,soyut bir kavrama bürünmüştür. Hatta babasını sert, soğuk ve çocuklarına hitap etmeyen biri olarak görüyordu. Babasının ölümüyle boşluğunu arayacağını pek sanmıyordu.

Kürk Mantolu Madonna ile Raif Efendi nasıl tanıştı?

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir resim galerisinde tanışmışlardır. Ayrca galeride Kürk Mantolu Madonna portresi vardır.

Raif Efendi, Maria’nın Kuzeniyle Tanışınca!!!

 Maria Puder’in doğum yaparken öldüğünü, kuzeninin yanında bulunduğu kızın da Maria Puder ve onun kızı olduğunu öğrenmiştir.

Raif Efendi ve Maria neden ayrılmışlardır?

Raif Efendi bir telgraf yoluyla babasının ölüm haberini öğrenmiştir. Maria ise Raif Bey’in çocuğunu doğururken yaşamını yitirmiştir.

Kitaptaki ana karakterler kimlerdir?

Raif Efendi. Romanın asıl karakteri olarak karşımıza çıkar. Raif efendi sessiz sakin, ahlaklı,terbiyeli, sıkıntılarını başkalarına belli etmeyen içine kapanık ve kendi halinde bir beyefendidir. Bu halleri yıllar önce kaybettiği sevdası yüzünden oluşmuştur.

Rasim: Raif Efendi’nin memur yaptığı iş yerinden iş arkadaşıdır. Raif’in bu halleri dikkatini çeker. Onu tanıdıkça bu gizemli hallerini ve hikayesini öğrenmeye çalışır.

Maria Puder: Raif Efendi’nin tutkulu bir aşk yaşadığı kadındır. Almanya’nın başkenti Berlin’de bir gece kulübünde şarkıcılık yapmaktadır. Çalıştığı ortamın koşullarının etkisiyle hem aşka hem de erkeklere olan güvenini kaybetmiş bir durumdadır. Raif Efendi ile tanışana kadar insanlardan nefret eder hale gelmiştir. Raif Efendi’nin edepli, terbiyeli ve iyi bir insan olduğunu hissedince aşka olan inancı yeniden artar. İçindeki aşk ona karşı alevlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin