René Magritte

René Magritte (1898-1967) Belçikalı Sürrealist (gerçeküstücü) ressam, Gerçeküstücülük felsefesinin en önde gelen temsilcilerinin başında gelmektedir. Düş ürünü, temalardan tasvir ettiği tablolarında, komedi, korku, tuhaflık ve ilginçlik ön plandadır. Ressam sanatsal çalışmalarının haricinde, reklam alanında da çalışmalar sergilemiştir.

     1898’de doğan sanatçı, 1910 yılında çizim derslerine başladı. 1912 yılında ise korkunç bir olay yaşadı! Annesi Sambre Nehrine kendisini atarak, intihar etti. Magritte, annesinin cansız cesedinin sudan çıkarılışı sırasında hayatının en büyük travmalarından birini yaşadı. Daha sonraki yıllarda, annesinin cesedinin suyun üzerinde yüzüşünün, elbisenin başını örtmesinin, sanatçının 1928 yılında tamamladığı, Les Amants serisine ilham verdiği söylendi. Sanatçı 1913 yılında, tanışmış olduğu Georgette Berger ile hayatını birleştirdi.

     Magritte, Brüksel’deki duvar kağıdı işletmesinde daha sonra ise afiş ve reklam tasarımcılığı işinde çalıştı. 1926 yılında ilk Gerçeküstücü resmi olan, Kayıp Jokey’i (Le Jockey Perdu) çizdi. İlk sergisini 1927 senesinde Brüksel’e açmış oldu. Bu sergide, bir çok eleştiri aldı ve aldığı eleştiriler kendisini çok etkiledi bu sebeple Paris’e taşınmak zorunda kaldı.

     Daha sonraları, Sürrealistlerin koruyucusu olan Edward James, ressamı kendi evinde kira almadan yaşaması ve tablo yapması için destekledi. Edward James, sanatçının iki tablosunda görülebilir. René Magritte 1967 yılında pankreas kanderinden hayata veda etti.


Adamın Oğlu (1946) Tuval Üzerine Yağlı Boya

     Sürrealistlerin düşüncelerinde şöyle bir felsefe vardır; Manifesto gibi adeta, hayatın ve yaşantının bazı gerçekleri bizden gizlediğini iddia etmektedirler. Her şeyin göründüğü gibi olmadığına ve arkasında bazı gizli gerçeklerin olduğu benimsenmiştir.

      Adamın Oğlu tablosu, gizleneni en iyi gösteren bir portredir. Düş ürünü temasını işlediği tablosunda, birçok çağdaş sanatçısı ve ressamı etkilemiştir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Patara Antik Kenti Nerede? Olağanüstü Tarihi Güzellikleri
René Magritte - Adamın Oğlu
René Magritte – Adamın Oğlu

     Tablo, orijinal ismiyle “The Son Of Man” Adamın Oğlu tablosu René Magritte’nin 1964 yılında icra ettiği oto portre türünde bir eserdir. Sürrealist, bir eser olan bu tablo, günümüzde birçok mecrada karşımıza çıkmaktadır. Yüzünü yeşil elma ile gizlemiş adamın tablosu için; Magritte, insanların görmek istedikleri bir çok şeylerden sürekli gizlendiklerini, insanların daima gizli olanı aradığını anlatmak istediğini ifade etmiştir. Ünlü ressam kendisini, klasik bir takım elbise giymiş ve melon şapkalı olarak çizmiştir. Yüzünü, havada asılı durmakta olan bir yeşil elma ile kapalı fakat sol gözü kısmen görülmektedir. Takım elbiseli adam, alçak bir duvar önündedir ve arkasında deniz ve bulutlu bir gökyüzü görünür. Melon şapkalı adamın, sol kolu ise hafif ters dönmüş durumda, ceketin üçüncü düğmesi iliklenmemiştir ve gövde sonsuza doğru uzanır gibi tasvir edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin