İvan Ayvazovski Kış Manzarası
İvan Ayvazovski Kış Manzarası

Kış Manzarası Eseri

İvan Ayvazovski, adeta gerçek bir peyzaj ustasıydı. Muazzam derecedeki eserlerinin, her biri doğanın güzelliğinin gerçek bir keşfiydi adeta.

     Bugün, içinde yaşadığımız bu aceleci dünyada her birimiz bir çok şeyi gözden kaçırıyoruz veya kaçırmak zorunda kalıyoruz. Etrafımızdaki dünyanın, güzelliğini ve çekiciliğinden kendimizi yoksun kılıyoruz. Ama sanatçı, bize gerçek ihtişamın tamamen sıradan resimlerde gizlendiğini anlamamıza yardımcı olur ve bize bazı ipuçları veriyor.

İvan Ayvazovski Kış Manzarası
İvan Ayvazovski Kış Manzarası Görsel: pictorem.com

     Ayvazovski, tüm içtenliği ve romantizmi ile kış doğasını tasvir ediyor. Bu adeta gerçek bir masal olsa gerek. Resmin, merkezinde yol var. Hala tam anlamı ile kar ile kaplanmamış bir yol bu. Bunun erken bir kış olduğu varsayımına varılabilir. Yolun kenarında ağaçlar var. Zaten kışlık paltolarda giyinmeye başlanmış. Her dalda kar taneleri var ve bir mucize izlenimi uyandırıyor.

     İvan Ayvazovski, tam anlamı ile gerçek bir usta. Ustaca, çiçek seçimi kullanarak kışın özel güzelliğini yansıtmayı başarıyor. Kabarık şekilde olan kar etkileyici. Ağaçlara milyonlarca kar tanesi dokunuyor. Kış manzarası için çoğunlukla beyaza ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu gerçek bir yanılgı olabilir. İşte sanatçı kış mevsiminden bir kareyi böyle yansıtıyor eserine, bizede keyifle izlemesi kalıyor.

İvan Ayvazovski Kimdir?

İvan Ayvazovski Kırım’da güzel bir Karadeniz kıyısında liman şehri olan Feodosiya’da Ayvazyan soyadını taşıyan yoksul bir Ermeni ailesinin bir üyesi olarak dünyaya gözlerini açtı. Simferopol Lisesi’nde eğitim görürken, resim sanatına olan yeteneği erken farkedildi ve 16 yaşında Çar I. Nikolay‘ın talimatı ile St. Petersburg Akademisi’ne alındı. 1836 yılında sanat akademisinden mezun olduktan sonra devlet izni ile Avrupa’ya gönderildi. Yıllarca devam eden seyahatler sırasında, birçok ülke ve şehirde sergileri açıldı, çağın en yetenekli Rus ressamı olarak dünya çapında ün kazandı. Yeteneleri artık çok geniş çapta biliniyordu.

Dikkatinizi Çekebilir;  Adile Naşit Ne Zaman Öldü? Kısaca
İvan Ayvazovski Kırım'da güzel bir Karadeniz kıyısında liman şehri olan Feodosiya'da Ayvazyan soyadını taşıyan yoksul bir Ermeni ailesinin bir üyesi olarak dünyaya gözlerini açtı.
İvan Ayvazovski Kırım’da güzel bir Karadeniz kıyısında liman şehri olan Feodosiya’da Ayvazyan soyadını taşıyan yoksul bir Ermeni ailesinin bir üyesi olarak dünyaya gözlerini açtı. Görsel:tretyakovgallerymagazine.com

   1844 yılında Rusya’ya geri döndüğünde, Rus Donanması’nın resmi olarak ressamlığı görevine atandı. Bu görevini yerine getirirken, dolayısıyla yaşamı boyunca çok sayıda deniz ve gemi resmi yaptı.

     1845 yılında İstanbul’a geldi ve Sultan Abdülmecit tarafından Beylerbeyi Sarayı’nda kabul edildi ve ağırlandı. 1845-1890 arasında İstanbul’a toplam dört ziyaret gerçekleştirdi. 1874’teki ziyaretinde ise Mimarbaşı Sarkis Balyan’ın Kuruçeşme Adası üzerinde bulunan ikametgâhında bir ay kadar misafir olarak Sultan Abdülaziz’in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları bitirdi. 1890 senesindeki son olarak gerçekleşen ziyaretinde, Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid tarafından kabul edildi ve padişaha iki tablosunu hediye olarak sunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin