Kapalı Maraş Neden Kapatıldı?

Kapalı Maraş veya Hayalet şehir olarak da bilinen Maraş , Gazimağusa Şehri’nin terk edilmiş bir mahallesidir. Kıbrıs’ın güney çeyreğinde yer alan yaklaşık 5 kilometrekarelik bir yerdir. 1970’lerin başlarında Mağusa, Kıbrıs’ın bir numaralı mega lüks turistik yeriydi. Bu dönemde Maraş, dünyanın en popüler tatil beldeleri arasında gösteriliyordu. Berrak suyu, eğlencesi, otelleri, işletmeleri ve yaşam tarzıyla muazzam bir plaj, o dönemde Elizabeth Taylor, Richard Burton, Raquel Welch ve Brigitte Bardot gibi birçok ünlüyü kendisine çekti. ABBA’nın ( İsveç pop grubu) olduğuna inanılıyor. Resmi olarak bir grup olmadan önce 1970’lerde tatil yaparken ilk konserlerini burada verdiler. 1974 Kıbrıs ihtilafından önce, Maraş / varosha 39.000’den fazla insana ev sahipliği yapıyordu fakat çatışma nedeniyle şehir boşaltıldı. Bir zamanlar Akdeniz’deki lüks bir tatil merkezi, şimdi popüler bir hayalet şehre dönüşmüş durumda. 

Kapalı Maraş (Varosha), 1974 senesinde Türkiye’nin Kıbrıs Harekatı’ndan sonra tamamen kapandı. Harekat sırasında, Kıbrıs’ın güneyindeki genellikle Rum nüfuslu bu bölge, özellikle Maraş’taki insanlar, anavatanlarına dönebilmek umuduyla evlerini terk etmek zorunda kaldılar.

Kapalı Maraş, 1974 Kıbrıs Barış Harekatından bu yana boştur.
Kapalı Maraş

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Harekatı’nın bir parçası olarak bu bölgeyi kontrol altına aldı. Bu durum, bölgenin “hayalet şehir” veya “kapalı bölge” olarak kalmasına neden oldu.

Kapalı Maraş‘ın kapatılmasının ana sebebi, Kıbrıs sorunu ve buna bağlı olarak politik ve etnik çatışmalardı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 1984 tarihli 550 sayılı kararında, Maraş’ın eski sakinlerine geri verilmesini istemiş ve Maraş’ın statüsünün Kıbrıs’ın genel siyasi çözümünün bir parçası olarak ele alınması konusunda öneri sunmuştur.

1974’ten bu yana, bu bölge, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kontrolünde olmasına rağmen, esasen terk edilmiş ve atıl bir durumdadır. Bu bölgenin geleceği, Kıbrıs sorununun genel çözümüne ile bağlantılıdır ve bu konuda hem Kıbrıs Türk hem de Kıbrıs Rum tarafları arasında uzlaşma sağlanması gerekmektedir. Bu çıkmaz durum, Kıbrıs adasındaki genel politik durumun karmaşıklığından dolayı sürekli bir anlaşmazlık durumu yaratmıştır.

Dikkatinizi Çekebilir;  İzmir Ne Zaman Kuruldu? Tarihi

Kapalı Maraş’ın Tarihi

Kapalı Maraş“, Kıbrıs’ta bulunan ve de facto olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından kontrol altında tutulan bir bölgedir. Bu bölge, Varosha olarak da bilinir ve terk edilmiş durumdadır. İşte Kapalı Maraş‘ın (Varosha) tarihi hakkında bir genel bakış:

0. yüzyılın ortalarında Maraş, modern bir tatil beldesi olarak inanılmaz bir gelişim gösterdi ve çok sayıda otel restaurant ve eğlence merkezinin bulunduğu bir turizm merkezine dönüştü.
20. yüzyılın ortalarında Maraş, modern bir tatil beldesi olarak inanılmaz bir gelişim gösterdi ve çok sayıda otel restaurant ve eğlence merkezinin bulunduğu bir turizm merkezine dönüştü.
  1. Ön Tarih: Maraş, antik çağlarda bile çok önemli bir yerleşim merkeziydi. Tarihi, M.Ö. 2700’lere kadar uzanan antik Ammochostos kenti ile bağlantılıdır.
  2. Orta Çağlar: Maraş, Orta Çağ boyunca birçok kez el değiştirmiş ve özellikle Venedikliler döneminde önemli bir ticaret merkezi olmuştur.
  3. Osmanlı Dönemi: Osmanlı İmparatorluğu, 1571’de adayı ele geçirdi ve burada bir idari bölge kurdu. Bu dönem boyunca Maraş, ekonomik ve kültürel gelişme yaşamıştır.
  4. Britanya Dönemi: Kıbrıs, 1878’de Britanya hakimiyetine geçti ve Maraş, Britanya İmparatorluğu’nun önemli bir merkezi haline geldi.
  5. 20. Yüzyıl: 20. yüzyılın ortalarında Maraş, modern bir tatil beldesi olarak inanılmaz bir gelişim gösterdi ve çok sayıda otel restaurant ve eğlence merkezinin bulunduğu bir turizm merkezine dönüştü.
  6. Kıbrıs Harekatı: 1974’teki Türkiye’nin Kıbrıs Harekatı esnasında, Maraş bölgesi ağırlıklı olarak Rum sakinler tarafından boşaltıldı. Bu durum, şehrin “hayalet şehir” veya “kapalı maraş” olarak anılmasına sebep oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu bölgeyi kontrolü altına aldı ve daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir parçası haline geldi.
  7. 21. Yüzyıl: Kapalı Maraş, 21. yüzyılın başından bu yana çeşitli dönemlerde yeniden açılma tartışmalarının merkezi oldu. Fakat bu süreç, Kıbrıs sorunu ve adadaki genel politik durum nedeniyle karmaşıklığını sürdürmektedir.

Kaynaklar;

www.localguidesconnect.com

dw.com

Wikipedio.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin