Lozan Antlaşması Maddeleri

Lozan Antlaşması Maddeleri, Türkiye’nin yakın tarihinde ve günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Lozan, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanmış ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunu uluslararası seviyede tanıyan önemli bir barış antlaşmasıdır. İşte Lozan Antlaşması maddeleri aşağıda sıralı şekilde verilmiştir.

Lozan Antlaşması Maddeleri Nelerdir?
Lozan Antlaşması Maddeleri Nelerdir
?
  1. Kapitülasyonlar: Kapitülasyonlar tamamı ile kaldırıldı ve Türkiye üzerindeki yabancı mahkemelerin ayrıcalıkları son bulmuştur.
  2. Türkiye’nin Sınırları: Türk Devletinin, doğu sınırları belirlendi ve bu sınırlar dışında kalan bölgeler Türkiye’den alındı. Fakat, Batı Trakya Türkiye’ye de kaldı.
  3. Boğazlar Rejimi: Karadeniz ve Akdeniz arasında kalan geçiş noktaları serbest bırakıldı. Fakat, Türkiye bu bölgede her türlü askeri egemenliği elinde bulundurulmasına izin verildi.
  4. Azınlık Hakları: Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlerin hakları ve Yunanistan’daki bulunan Müslümanların hakları koruma altına alındı. Bu madde dini, sosyal ve politik hakları içermektedydi.
  5. Nüfus Mübadelesi: Türkiye ve Yunanistan arasında, nüfus mübadelesi karara bağlandı. Bu karar hükmünde, Yunanistan’daki Türkler Türkiye’ye, Türkiye’deki Rumlar ise Yunanistan’a sevk edildi.
  6. Türkiye’nin Bağımsızlığı ve Egemenliği: Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı ve egemenliği tam anlamıyla kabul edildi ve yabancı işgal güçlerinin, Türkiye topraklarından çekilmesi kesin olarak karara bağlandı.
  7. Savaş Tazminatları: Osmanlı Devleti tarafından alınan borçlar ve savaş tazminatları hususunda Türkiye’ye herhangi bir ödeme yükümlülüğü getirilmedi.

Lozan Antlaşması Maddeleri, Türkiye’nin uluslararası platformda, tamamıyla bağımsız ve egemen bir devlet olarak kabul edilmesinin yanı sıra, Türkiye’nin modernleşme ve laikleşme sürecinde de önemli bir role sahip olduğu kabul edilmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Sokrates'in Ölümü Tablosu Hikayesi Nedir? 👨‍🎨

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin