Tarih Siteleri
Tarih Siteleri

Tarih Siteleri Nasıl Olmalıdır?

Tarih Siteleri, için tarihte yaşanmış konuları yazmak, tarih yapmak kadar önemli bir çalışmadır elbette. Zaman zaman tarihi yazmak zor gelir insana, çünkü tarihi bilgiler bazen çelişmektedir. Bu bilgiler ve konular, kaynaktan kaynağa bile değişmektedir. Zira insan yaşadığı dönemdeki olayları bile bazen gerçek nitelikleri ve anlamları ile doğru bir şekilde tespit edemiyor. Varılması gereken sonuca ulaşamıyoruz. Hele ki meselenin bin bir düğümü ve birçok karmaşık yolu varsa ayıklayın pirincin taşını.

Yaşamadığımız bir dönemin olayını yazarken, oluş mahiyetine göre, en doğru ve en yakın şekilde yazabilmek gerçekten çok zor bir iştir. Aynı zamanda, hata yapma payımız yüksek olduğu için stresli bir iştir. Olay bu şekilde olunca, bu zorluğun altından kalkabilmek için büyük bir cesaret göstermemiz gerekiyor. Günümüzde ki tarihi konuları işleyen, tarih siteleri ise bu ağır yükün altına girmeye cesaret etmişlerdir. Bu cesaret aynı zamanda, okurlarına doğru bilgiler verme adına büyük bir sorumluluk getirmektedir. Bu sorumluğu, hakkı ile taşıyan tarih siteleri, aynı zamanda bilgiye ihtiyaç duyan okuyucularına büyük hizmet sağlamaktadır.

Tarafsız Tarih Siteleri
Tarafsız Tarih Siteleri

Tarih Ansiklopedi Siteleri Faydalımıdır?

Günümüzde, internet, bilgisayar ve akılı telefonların yaygınlaşması ile beraber bilgi artık tam anlamı ile elimizin altındadır. Bu imkanlara sahip değilken bir çoğumuz hatırlar, evlerimize düzinelerce ansiklopedi doldurduk ve birçoğunun sayfalarını bile açmadık. Ayrıca istediğimiz bilgilere de kolaylıkla ulaşamıyorduk. Fakat şu an istediğimiz bilgiye, nerde olursak olalım anına ulaşabilmekteyiz. Bu bağlamda, tarih ansiklopedi sitelerine ise web ortamında her an ulaşabilmekteyiz. Buda bizlere çok büyük avantaj sağlamaktadır. Tarih ansiklopedi siteleri, kaynak ve bilgi anlamında çok geniş bir platforma sahiptir. Bu bilgileri bizlere, çok iyi harmanlanmış ve çok farklı kaynaklardan sunmaktadır.

Tarih ansiklopedi sitelerinden çok farklı yelpazedeki okurlar, araştırmacılar ve öğrenciler faydalanmaktadır. Geçmişte yaşanmış tarihi olayları, bu sitelerden okumak okurlara bilgi doğrulu açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü tarihi konuları yazmak zor ve riskli bir iştir. Tarih yazarken hata payı çok yüksektir, bu hata payını minimize etmek için kaynaklar daima çeşitlilik arz etmelidir. Bu istediğimiz kriterler tarih ansiklopedi sitelerinde bulunmaktadır. Bu bağlamda tarih ansiklopedi sitelerini ve tarih sitelerini sizlere gönül rahatlığı ile önerebilirim.

Makale Siteleri Tarihi Nasıl Yazmalıdır?

Makale yazmak gerçekten sabır zaman ve araştırma gerektiren bir iştir. Tarihi makale sitelerinde ise makale yazmak daha zor bir iş olsa gerek. Çünkü olay yaşanmış ve bitmiştir. Büyük Türk tarihçisi, ‘’Filibeli Ahmed Hilmi’’ tarihi insanlığın biyografisi olarak tanımlamaktadır. Bir nevi biyografimizi yazmaktayız. ‘’Arnold TOYNBEE’’ ise tarihi insanlığın hafızası olarak görmektedir. Yazdığımız makaleler de bilgi paylaşırken tarafsız ve sağlam kaynaklara dayandırmaya dikkat etmeliyiz. Bir tarih makalesi yazarken, bazen çıkmaza girdiğimiz olmuştur. Bu çıkmazdan sıyrılmamız genellikle zor olur, çünkü o konuyu özgün, tarafsız ve doğru bir biçimde yazmamız gerekmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Konfüçyüs Kimdir? Kısaca Hayatını Öğrenelim📕

Tarih makale sitelerinin, aynı zamanda okuyucular içinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Tarihi konular geçmişte yaşamış ve bitmesine rağmen, teknolojinin ve araştırmaların artması ile beraber bilgiler ortaya çıkarılmaktadır. Bir okuyucu okurken makalenin ne kadar güncel olduğu ve o konu üzerinde yeni bulgular elde edilmiş mi buna dikkat etmesi gerekir. Makale yazan kişi ise, yeni bulgular ışığında yazısını güncellemelidir. Buda bize gösteriyor ki tarih ile ilgili bir makale yazmak hiçte göründüğü kadar kolay değildir.

En iyi tarih siteleri
En iyi tarih siteleri

Tarih ile İlgili En İyi Siteler Hangileridir?

Biz insanlar, tam anlamı ile meraklı öğrenmeye aç varlıklarız. En çokta bizi cezbeden ve meraklandıran tarihi olaylardır. Çünkü birçok tarihi olay bilgilere dayandırılsa da, bazı konuları yorumlayarak ve sentezden geçirerek doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz. Tarih siteleri ise bize bir çok tarihi konular ve olaylar hakkında bilgiler vermektedir. Mesela tarihte yaşanmış bir olay hakkında, meraklanır ve bilgi sahibi olmak isteriz. Bu bağlamda, hemen bir tarih sitesine başvurup o bilgiye ulaşabiliriz. Tarih siteleri, bilgiye ulaşmak için gerçekten çok hızlı ulaşabileceğimiz bir materyaldir.

Tarih birçok dala ayrılmıştır, ve tarih siteleri de işlediklerini konu olarak çeşitlilik arz etmektedir. Bu bağlamda tarih siteleri okuyucular için bir anlamda işleri kolaylaştırmıştır. Mesela sanat tarihi ile ilgili bir konuyu araştırmaya ihtiyaç duyduk, internetimize ulaşıp sanat tarihi ile ilgili bir siteyi açabiliriz. Tarih sitelerinin son dönemlerde sayıları artış göstermektedir. Buda bizlere, yani okuyuculara fayda sağlayan bir durum olmaktadır. Bu rekabetçi ortam daha çok ve daha özgün doğru bilgi anlamına gelmektedir.

Sizler için en iyi tarih sitelerinden bazılarını sıraladık:

1-Tarih Çantası

2-Sanatlı Tarih

3-Tarihi olaylar

5-Derin Tarih

6-Alternatif Tarih

7-Tarihtarih

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin