Tarih Siteleri
Tarih Siteleri

Tarih Siteleri

Sanal dünyada pek çok disipline ait web siteleri yer alıyor. Bunlar arasında tarih siteleri oldukça popüler konumdadır. Tarih okumamış olsalar bile tarihe ilgisi olan kişiler tarih kitaplarının yanı sıra bilgileri bu siteler yardımı ile artırmayı tercih ediyor. Bizlerde ”Tarih Çantası” ekibi olarak, bu tarihsel bilgileri en doğru ve anlaşılabilir şekilde siz okuyucularımıza, ulaştırmanın peşine düşdük. Günümüzde, araştırmacı tarihten tutun da, popüler tarihe arkeoloji ile ilgili sitelerden sadece arkeolojik haberler sunan sitelere kadar pek çok tarih sitelerine rastlayabilirsiniz. Arkeoloji dışında sadece genel tarihle ilgileniyorsanız popüler tarih sitelerinin yanı sıra araştırmacı ve hikâyeci tarzda yazılmış pek çok site karşınıza çıkabilir.

Popüler tarih siteleri, sayesinde gündemde olan tarihi olaylar hakkında kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz. Hikâyeci tarzda hazırlanan tarihi konuları, ele alan web siteleri ise sıkılmadan bu konuları öğrenmenizi sağlayacaktır. Çoğu kişi tarih olaylarını öğrenmeyi, bu konular hakkında bilgi edinmeyi sıkıcı bulabilir. Çeşitli kronolojik sıralamalar basit bile olsa okuyucuya can sıkıcı gelebilir. Fakat, tarih siteleri sayesinde okuyucu bu disiplini sevmeye başlıyor ve geçmiş yüzyıllar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Bir milletin tarihini bilmesi demek ise ülkesine olan bağlılığını gündeme getiriyor.

Tarih Çantasi
Tarih Çantası – Yayın hayatına başlayan Web sitemiz okuyucularına, bilgiyi ulaştırmak adına daima gelişmektedir.

Bu Tarz Siteler Hangi Konularda Hazırlanıyor?

Sanal bilgi teknolojileri ortamında, tarih disiplini alanında tarih siteleri birkaç dalda hazırlanıyor. Arkeoloji ve sanat tarihi tutkunları için özellikle sadece arkeoloji ve sanat tarihi konularını içeren siteler hazırlanıyor. Arkeolojiyi seven birçok tarih tutkunu için bu sitelerin başlıkları arasında mitoloji özel bir başlık olarak yer alıyor. Mitoloji yani söylencebilim arkeoloji tutkunlarının özellikle önem verdiği bir başlık olarak ortaya çıkıyor. Ülkemizde de çok yer tutan antik kentlerin mitolojiyle karışık öyküleri ve fotoğrafları tarih sevmeyen birçok kişiyi tarih sevenler arasına sokuyor.

Genel tarih çalışanlar veya tarih eğitimi alanlar ise daha niş web sitelerine yöneliyor. Bu siteler ise, tarih araştırmacılarının daha özel ve kayıtlı belgelerle çalışmalarına olanak tanıyor. Son yıllarda tarih ile ilgili haber sitelerinin hazırlanmasına sıklıkla rastlanıyor. Örneğin, sadece arkeoloji ile ilgili haber sitelerinin yapıldığı ve ilgili kişilere arkeolojik haberlerin, ortaya çıkarılan buluntuların haberleri sıklıkla veriliyor. Türkiye’de arkeoloji ve tarih ile ilgili haber yapan web siteleri sayıca az olmasına rağmen özellikle ABD ve İngiltere’de arkeoloji ve sanat tarihi ile ilgili haberler yapan haber sitelerine sıklıkla rastlanıyor. Özellikle ABD’de bulunan tarih ile ilgili web siteleri genellikle tarih eğitimi veren kolejlerin kütüphaneleri tarafından oluşturuluyor.

Tarih araştırmacıları birincil kaynaklara bile dijital kütüphane üzerinden ulaşabiliyor. Yurtdışında hem birincil hem de ikincil kaynaklar dijital ortama aktarılmış ve konularına göre bölümlenmiş durumda yer alıyor. Bu ülkemizdeki tarih araştırmacılarına da oldukça büyük kolaylık sağlıyor. Türkiye’de ise özellikle son yıllarda hem birincil kaynaklar hem de ikincil kaynaklar dijital ortama aktarılmış durumda ancak bunlar daha çok devletin resmi organlarının dijital yayınları konumundadır.  Dijital ortamda yer alan tarih siteleri hem tarihi bir disiplin olarak çalışan hem de tarih tutkunları için iyi bir araştırma ortamı sunuyor.

Dikkatinizi Çekebilir;  Kara Veba Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Son Buldu? 🐁

Tarih Siteleri Faydalı Oluyor Mu?

Tarih siteleri faydalı mı” diye soruyorsanız … Evet, okuyuculara tarihi eğlendirerek öğretmesi ve sevdirmesi yönünden oldukça faydalı. Bunun yanı sıra yukarıda da belirttiğimiz üzere birincil ve ikincil kaynaklar dijital ortama aktarıldığı için araştırmacı tarih yazarları istedikleri kaynaklara daha rahat ulaşabiliyor ve arşivleyebiliyor. Dijital ortamdaki tarih siteleri ileride tarih bilimini bir çalışma disiplini olarak seçecek öğrencilere tarihi sevdiriyor ve daha rahat, sıkılmadan eğlenerek tarihi öğrenmelerini sağlıyor. Türkiye’de bulunan eğitim fakültelerinde yapılan bir araştırmaya göre dijital ortamda bulunan tarihle ilgili birincil ve ikincil kaynaklara sıkılmadan ve eğlenerek ulaştıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmaya göre tarih siteleri tarih öğretiminde çocukların;

  • Üst düzey düşünmeye katkı sağlaması,
  • Daha verimli bir ders haline getirmesi,
  • Öğrencilerin tarih dersinden zevk alması için geçmişin işitsel ve görsel olarak bugüne getirmekte

Tarih siteleri oldukça başarılı olmaktadır. Yapılan çalışmada öğrenciler tarih derslerine özellikle önem verdiklerini ve geçmişi öğrenmekten zevk aldıklarını belirtmişlerdir. Doç.Dr İsmail Demircioğlu tarafından yapılan çalışmada öğrenciler tarihle ilgili web siteleri sayesinde tarih derslerinde okutulan içeriğe yönelik birçok kaynağa erişim sağlayabiliyor ve dersleri daha zevkli gördüklerini belirtiyorlar. Bunun yanı sıra dijital ortam klasik tarih kitaplarının tekilci bakış açısını kırdığı için aynı tarihi olaylar üzerinde tarih araştırmacılarına değişik görüşleri sunuyor böylece kıyaslama olanağı sağlıyor. Sonuçta araştırmacılar kanıtları değerlendirme becerilerini geliştiriyor.

Tarih Sitelerinin Faydaları
Tarih Sitelerinin Faydaları

Tarih Siteleri Dijital Ortamda Daha Fazla Yer Almalı Mı?

Tarih siteleri, araştırmacılara mukayese ortamı sağladığı ve kanıtları değerlendirme becerileri sunduğu için dijital ortamda daha fazla yer almalı. Araştırmacılar ve tarihe ilgili kişiler daha fazla kıyas imkanına ulaşacağından, en doğru istediği ve en doğru bilgiye ulaşması zor olmayacaktır. Bu web siteleri, sayesinde araştırmacılar hem sosyal bilimlerin yapısını öğreniyor hem de sosyal bilim anlayışı kazanıyor. Araştırmacılar, kıyaslama olanağına sahip olduğundan, modern demokrasiler için olmazsa olmaz olan çoğulcu bakış açısına katkı sağlanacaktır. Dijital ortamın tarih araştırmalarında katkı sağlarken bazı problemleri de beraberinde getirir. Bu problemlerden size kısaca bahsedecek olursak:

  • İnternet sitesinin hazırlanış amacını saptayamama,
  • İnternet sitesinde bulunan bilgilerin siteye ne amaçla ilave edildiğini saptayamama,
  • Sitede bulunan bilgilerin bilimsel olup olmadığı konusunda emin olamama,
  • Sitedeki olgu ve genellemeler arasındaki farkı ayırt edememe,
  • Tarih siteleri içinde bulunan bilimselliği olmayan genellemelere dayalı bilgi ve görüşleri doğruymuş gibi araştırmalarda  kullanma

Araştırma:

  • https//dergipark.org.tr/en/download/article-file/442563
  • [1]İsmail Demircioğlu, Uluslararası Sosyal Bilimler Eğitimi Kongresi 14-16 Mayıs 2008

Tarih Çantası;

Tarih Çantası, ekibi olarak yayın hayatına başlama amacımız; Tarih meraklılarına, tarihsel bilgileri doğru ve geniş bir perspektiften ulaştırmaktır. Ayrıca, tarihe karşı ilgisi olmayan veya az olan insanların dikkatini çekip, farkındalık yaratarak insanların bu yönede ilgisini çekmektir. En büyük özelliğimiz; tarihi geniş açıdan ele alıp, geniş kitlelere ulaşarak daha fazla okuyucuya hitap etmektir. Sitemizde yer alan, içeriklerimiz çok çeşitli kaynaklardan toparlanarak, özenle oluşturulmaktadır. Bu platformda daha fazla büyümek ve daha fazla insana ulaşmak için, gün geçtikçe azimle çalışmaya ve okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin