Truvalılar Kimdir?
Truvalılar kimdir, Görsel; brewminate.com

Truvalılar Kimdir?

     Truvalılar kimdir sorusuna, kimsenin tam anlamıyla doğru bir cevabı olamaz ama eldeki kaynak ve araştırlar ile bunu sorunun cevabına ne kadar yaklaşırsak o kadar iyi ve faydalı olacağını düşünüyorum.1930 yılları civarında bu bölgede çalışan, Amerikalı arkeolog Carl Blengen de dahil olmak üzere birçok bilim adamı, Truva atlarının Yunan kökenli olduğuna inanıyordu. Tabiki de bu bir varsayımdı. Homeros’un İlayda efsanesindeki karakterlere verilen Yunanca isimlere atfedildi, ancak durum böyle değildi. Homeros, Truva müttefikleri ve özellikle Dardanyalılar arasında yakın bir ilişkiden bahsetti. Troy / Ilios / Troya / Troia bölgesindeki kazılar, Truva atlarının aslında bölgeye özgü olduğunu ve bölgeye göç eden; Hint-Avrupa halkıyla ilgili olduğunu gösteren eserler buldu.

Arkeolojik araştırmalar, Dardania ve Truva halkının olduğunu, soylarının Anadolu ve Luvilerin karışımı olduğunu ortaya çıkardı.
Arkeolojik araştırmalar, Dardania ve Truva halkının olduğunu, soylarının Anadolu ve Luvilerin karışımı olduğunu ortaya çıkardı. Görsel: thoughtco.com

     Arkeolojik araştırmalar, Dardania ve Truvalılar olduğunu, soylarının Anadolu ve Luvilerin karışımı olduğunu ortaya çıkardı. İkincisi, Romalıların daha sonra Kilikya olarak adlandırdıkları güneydoğu Anadolu’dan geldi. Yunanlılar ve Romalılar, Dardania’nın Truva’nın bir alt kümesi olduğunu düşündüler, ancak tam tersi oldu. Truva bir Dardania eyaletiydi.

Burada gösterilen, bir sanatçının MÖ 1400 civarında Troya VIh / VIi izlenimidir
Burada gösterilen, bir sanatçının MÖ 1400 civarında Troya VIh / VIi izlenimidir. https://www.historyfiles.co.uk/KingListsMiddEast/AnatoliaTroy.htm

      Doğu ile batı arasında, bir deniz yolu olan şehrin konumu, Truva’nın nüfus ve zenginlik açısından büyüdüğünü gördü. Kısa sürede içinde ana şehirden daha büyük ve güçlü bir liman haline geldi. Alanda bulunan çanak çömlek ve mühürler de kentin Hitit İmparatorluğu ile antlaşmalara sahip olduğunu ve Mısırlılarla ticaret yaptığını gösteriyor. Ayrıca bölgede Mykenai ve Minos seramikleri de bulundu. İşgalden kalma olası kalıntılar, olduğu düşünülüyor.

Truva atlarının ve müttefiklerinin, Yunanca olmadığına dair bir başka anekdot ipucu da konuşulan dildi. Homeros, bunu şiirinde bile dile getirdi: Polites kisvesi altındaki haberci tanrıça Iris, Hektor’a müttefiklerinin komutanlarının “dağınık yabancılar farklı diller konuştuğu” için emir vermesine izin vermesini söyler.

Dikkatinizi Çekebilir;  Vezüv Yanardağı Ne Zaman Patladı? Tarihi Nedir?

Yunanlılar Truvalılar ‘ın üzerine doğru ilerliyorlar:
Truva savaşı tarihini okumak için tıkla

“Konuşmaları ve lehçeleri farklıydı, çünkü bir dil karışımı konuşuyorlardı – askerler birçok yerden selamlıyordu.”

    

1995'te Troya'da bulunan ve neredeyse evrensel olan Anadolu Luvi dilinde yazılmış bronz bir mühür
1995’te Troya’da bulunan ve neredeyse evrensel olan Anadolu Luvi dilinde yazılmış bronz bir mühür.
Orta Doğu Krallıkları: Eski Anadolu 
http://www.historyfiles.co.uk/

Seyirci Helenistik ve daha tanınabilir olduğu için Yunanca olarak verilen Truva atlarının isimleri de vardır. Daha çok Paris (Helen’i kaçıran Truva prensi 🙂 olarak bilinen Alexander (Alaksandu) ilk olarak Hitit metninde ve Hititlerle ticaret bağları kuran hükümdarda yer almıştır. Wilusa , Yunanca yorum Ilios için Hititçe bir kelime. Priam / Piyama-Radu ve Hektor, eskisinin yazılışı değişmiş olsa da yerli isimler olarak kabul edilir.

     Yunanlılar, Küçük Asya’nın batı kıyılarına göç ettiler ve ünlü şehre yerleştiklerine dair kanıtlar var. Bu Troy VIII olarak tanımlandı. Dokuz katman sonra ve binlerce yıllık tarih, insan gelişimini ve trajediyi yakalayan mükemmel bir zaman kapsülüdür.

     Truva atlarının kökenleri ve özel adlarıyla ilgili daha fazla bilgisi olan varsa, paylaşımınızı beklerim, ne varki bir çok tarihi hadise hala aydınlatılamamıştır.

Kaynakça; luccav.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin