Amerika'nın Keşfi
Amerika'nın Keşfi

Amerika’nın Keşfi

Amerika’nın keşfi, yaygın olarak “Kolomb Amerika‘yı keşfetti” denilir. 1492 ile 1502 yılları arasında, bölgeye yaptığı dört sefer sırasında Amerika’yı Batı Avrupa’ya tanıttığını söylemek daha doğru olacaktır. Keşfiyle, Batı Avrupalıların kitlesel akınının yolunu açtığını söylenebilir. Kolomb vesilesiyle; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika da dahil olmak üzere birkaç yeni ülke oluşmuştur. Ama Amerika’yı “keşfettiğini” söylemek biraz yanlış bir tabir sayılabilir, çünkü geldiğinde zaten burada çok sayıda insan vardı. Amerika’nın keşfi konusunda, bahsetmek için öncelikle Kolomb’dan önceki kısımdan başlamak doğru olacaktır.

Kolomb’dan Önce Amerika

Asya’dan Amerika’ya göçün muhtemelen yaklaşık 15.000 yıl önce başladığı söylenilmektedir. Göç eden insanların, o zamanlar şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin Alaska eyaleti ve Sibirya’yı birbirine bağlayan, Bering kara köprüsünden geçtikleri varsayılmaktadır. On beş bin yıl önce, okyanus seviyeleri çok daha düşüktü ve kıtalar arasındaki kara, yüzlerce kilometre genişliğindeydi. Bölge, bugün Alaska’nın Seward Yarımadası’ndaki araziye çok benziyordu; ağaçsız, kurak tundra. Kara köprüsü, kıtalar arasında bitki ve hayvan yaşamının yayılmasında hayati bir rol oynadı. Birçok hayvan türü; yünlü mamut, Arktik deve, boz ayı, geyik ve at Bering kara köprüsü üzerinden bir kıtadan diğerine taşındı. Kuşlar, balıklar ve deniz memelileri de bugüne kadar devam eden göçe eşlik etti. Arkeologlar, insanların yiyecek, su ve barınak için hiç bitmeyen bir arayış içinde olduklarından Kuzey, Orta ve en sonunda Güney Amerika’ya dağıldığını söylüyor. Bu göç Amerika’nın keşfi için bir başlangıç sayılabilir.

1970’lere kadar ilk Amerikalıların bir adı vardı: Clovis halkı. Adlarını New Mexico, Clovis yakınlarında keşfedilen ve 11.000 yıldan daha eski bir yerleşim yerinden alıyorlar. Ve DNA, Amerika’daki tüm yerli halkın yaklaşık yüzde 80’inin doğrudan atası olduklarını öne sürüyor. Ama dahası var. Bugün, Clovis halkından önce başkalarının da olduğuna inanılıyor. Amerika Bileşik Devletleri’nin Teksas ve Virginia eyaletleri kadar uzak yerlerde ve Peru ve Şili kadar güneyde Clovis halkından öncesinin kalıntıları bulunmuştur. Halkın bilinen bir ismi olmadığından onlara Clovis Öncesi insanlar deniliyor. Ancak Kristof Kolomb ile Amerika’nın keşfi ile kabul edilenler ve çeşitli gizemler hala daha konuşulmaktadır.


Amerika’nın Keşfi – Kristof Kolomb

Kristof Kolomb, Amerika kıtasına rastlayan ve yolculukları yüzyıllar boyunca transatlantik kolonizasyonun başlangıcını işaret eden İtalyan bir kaşifti. Kaşif Kristof Kolomb, İspanya’dan Atlantik Okyanusu boyunca dört gezi yaptı. 1492, 1493, 1498 ve 1502 yıllarında yaptığı gezilerde Avrupa’dan Asya’ya, doğrudan bir su yolu bulmaya kararlıydı, ama asla başaramadı. Bunun yerine, Amerika’ya rastladı. Yeni Dünya’yı orda zaten, milyonlarca insan yaşamış olduğundan yaptığı geziler gerçekten Amerika’nın keşfi olmasa da yolculukları, Kuzey ve Güney Amerika’da yüzyıllarca, süren keşif ve sömürgeleştirmenin başlangıcına işaret ediyordu.

Kristof Kolomb
Kristof Kolomb

15. ve 16. yüzyıllar boyunca, birkaç Avrupa ülkesinin liderleri, kaşiflerin büyük zenginlik ve keşfedilmemiş geniş topraklar bulacağı umuduyla yurtdışındaki keşiflere sponsor oldu. Portekizliler, “Keşif Çağı” olarak da bilinen bu çağın ilk katılımcılarıydı.  Yaklaşık 1420’den başlayarak, karaveller olarak bilinen küçük Portekiz gemileri, Asya ve Afrika’dan Avrupa’ya baharat, altın, köle ve diğer malları taşıyarak Afrika kıyıları boyunca dolaştı. Diğer Avrupa ülkeleri, özellikle İspanya, Uzak Doğu’nun sınırsız görünen zenginliklerini paylaşmaya hevesliydi. 15. yüzyılın sonunda, Yahudilerin ve Müslümanların yüzyıllar süren savaşlarından sonra, İspanya’nın yeniden fethi tamamlandı. Ulus, dikkatini dünyanın diğer bölgelerinde keşif ve fetihlere çevirdi.


Kristof Kolomb Farklı Denizlere Yelken Açtı

Bir yün tüccarının oğlu olarak 1451 yılında İtalya’nın Cenova kentinde doğan Kristof Kolomb henüz gençken bir ticaret gemisinde iş buldu. Portekiz kıyıları boyunca, kuzeye yelken açarken korsanların gemisine saldırdığı 1476 yılına kadar denizde kaldı. Tekne battı, ancak genç Kolomb, bir tahta parçası üzerinde kıyıya çıktı ve sonunda matematik, astronomi, haritacılık ve navigasyon okuduğu Lizbon’a gitti. Ayrıca, dünyayı sonsuza dek değiştirecek planı uygulamaya başladı: “Amerika’nın keşfi” 15. yüzyılın sonunda, Avrupa’dan Asya’ya kara yoluyla ulaşmak neredeyse imkansızdı. Rota uzun ve zorluydu. Düşman ordularla karşılaşmaktan kaçınmak zordu. Portekizli kaşifler, bu sorunu denize açarak çözdüler: Güneye Batı Afrika kıyıları boyunca ve Ümit Burnu civarında yelken açtılar. Ancak Kolomb’un farklı bir fikri vardı. Neden devasa Afrika kıtası yerine Atlantik boyunca batıya yelken açmıyorlardı? Genç denizcinin mantığı sağlamdı ama matematiği hatalıydı.

Dünya’nın çevresinin çağdaşlarının sandığından çok daha küçük olduğunu düşünüyordu. Buna göre, Avrupa’dan Asya’ya tekne ile seyahatin sadece mümkün değil, aynı zamanda henüz keşfedilmemiş bir Kuzeybatı Geçidi ile nispeten kolay olması gerektiğine inanıyordu. Kristof Kolomb planını Portekiz ve İngiltere’deki yetkililere sundu, ancak 1492’ye kadar onu destekleyen birini bulamadı. En sonunda Aragonlu İspanyol hükümdarları Ferdinand ve Kastilyalı Isabella Kolomb’un gezisi için gereken desteği sağlamaya hazırdı. Kolomb ün ve servet istiyordu. Ferdinand ve Isabella da katolikliği dünyanın dört bir yanındaki topraklara yayma fırsatını değerlendirmek istedi. Dindar bir Katolik olan Kolomb, bu olasılık konusunda aynı derecede hevesliydi. Columbus’un İspanyol yöneticilerle olan sözleşmesi, bulduğu zenginliklerin yüzde 10’unu, soylu bir unvanı ve karştığı herhangi bir ülkenin valiliğini güvence altına alıyordu.

Dikkatinizi Çekebilir;  İzmir Ne Zaman Kuruldu? Tarihi
Kristof Kolomb Farklı Denizlere Yelken Açtı
Kristof Kolomb Farklı Denizlere Yelken Açtı

Kristof Kolomb’un İlk Girişimi

3 Ağustos 1492’de Kolomb ve ekibi İspanya’dan üç gemiyle yelken açtı: Niña, Pinta ve Santa Maria. 12 Ekim’de, gemiler Kolomb’un varsaydığı gibi Doğu Hint Adaları’na değil, Bahama adalarından biri olan muhtemelen San Salvador’a karaya çıktı. Kolomb aylarca, şu anda Karayipler olarak bildiğimiz yerde adadan adaya yelken açtı. İspanyol müdavimlerine söz verdiği incileri, değerli taşları, altını, gümüşü, baharatları ve diğer ürünleri arıyordu. Ancak pek bir şey bulamadı. Ocak 1493’te Hispaniola’da (bugünkü Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) geçici bir yerleşimde birkaç düzine adamı geride bırakarak İspanya’ya gitti. İlk yolculuğu sırasında ayrıntılı bir günlük tuttu. Kristof Kolomb, günlüğünü 3 Ağustos 1492 ile 6 Kasım 1492 tarihleri arasında tuttu. Yunuslar ve kuşlar gibi karşılaştığı vahşi yaşamdan hava durumuna ve mürettebatının ruh hallerine kadar her şeyden bahsediyordu.

Yerel halkla ilgili ilk izlenimlerini ve neden köleleştirilmeleri gerektiğine dair argümanlarını da kaydetti:

“Onlar … bize papağan, pamuk topları, mızraklar ve daha pek çok şeyi getirdiler, cam boncuklar ve şahinlerin çanları ile takas ettiler,”

Sahip oldukları her şeyi isteyerek takas ettiler … İyi vücutlara sahiplerdi. ve yakışıklı yüz hatları… Silah taşımıyorlar ve bilmiyorlar, çünkü onlara bir kılıç gösterdim, kenarından tutup cehaletten kendilerini kestiler. Demirleri yok… İyi hizmetkârlar olurlardı… Elli adamla hepsini boyun eğdirebilir ve onlara istediğimizi yaptırabilirdik. “

Kritof Kolomb’un günlüğünde bulunan bu demeçlerden dönemin diğer insanlarının ve kendisinin keşfe bakış açısı üzücü bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

3 Ağustos 1492'de Kolomb ve ekibi İspanya'dan üç gemiyle yelken açtı
3 Ağustos 1492’de Kolomb ve ekibi İspanya’dan üç gemiyle yelken açtı

Kristof Kolomb’un Sonraki Denemeleri

Yaklaşık altı ay sonra, Eylül 1493’te Kolomb Amerika’ya döndü. Hispaniola yerleşimini yok edilmiş buldu. Amerika’nın keşfi varsayılan girişiminin bu sonucu onu hüsrana uğrattı. Kardeşleri Bartolomeo ve Diego’yu ve gemilerinin mürettebatının bir kısmını ve köleleri yeniden inşa etmek için geride bıraktı. Daha sonra öncesinde sonuçsuz kalan altın ve diğer mal arayışına devam etmek için batıya yöneldi. Grubunda artık Avrupalıların köleleştirdiği çok sayıda yerli insan vardı. İspanyol hükümdarlarına söz verdiği maddi zenginliklerin yerine, Kraliçe Isabella’ya yaklaşık 500 köle gönderdi. Mayıs 1498’de Kolomb, Atlantik üzerinden üçüncü kez batıya gitti.

Kolonilerdekilerin Kolombus’un kardeşlerinin kötü yönetimi ve vahşetine karşı kanlı bir isyan düzenledikleri Hispaniola yerleşimine dönmeden önce Trinidad ve Güney Amerika anakarasını ziyaret etti. Koşullar o kadar kötüydü ki, İspanyol yetkililer devralması için yeni bir vali göndermek zorunda kaldı. Bu arada, altın arama ve tarlalarda çalışmaya zorlanan yerli Taino nüfusu yok edildi. Kolomb’un karaya çıkmasından sonraki 60 yıl içinde, 250.000 Taino halkının sadece birkaç yüzü adalarında kaldı. Kristof Kolomb tutuklandı ve zincirlenerek İspanya’ya döndü. 1502’de, en ciddi suçlamalardan aklanan ancak asil unvanlarından sıyrılan Kolomb, İspanyol kraliyetini Atlantik boyunca son bir seyahat için ödeme yapmaya ikna etti. Bu sefer, Kolomb, fırtınalar ve düşman yerlilerin verdiği hasarın ardından dört gemisinden ikisini terk etmek zorunda kaldığı Pasifik Okyanusu’ndan sadece birkaç mil ötede bulunan Panama’ya kadar gitti. Elleri boş olan kaşif, 1506’da öldüğü İspanya’ya döndü.

31 Ekim 1451 Cenova’da doğan Kolomb, May 20, 1506 Kastilya, İspanya’da hayatını kaybetti.
31 Ekim 1451 Cenova’da doğan Kolomb, May 20, 1506 Kastilya, İspanya’da hayatını kaybetti.

Amerika’nın Keşfi – Çeşitli Teoriler

Avrupalıların, Kolomb yelken açmadan yaklaşık 500 yıl önce şu an ki Kanada’yı ziyaret ettiğine dolayısıyla tırnak içinde Amerika’nın keşfi konusuna daha önce yakınlaştıklarına dair kanıtlar var.. Onların Vikingler olduğu söyleniyor. Varlıklarının kanıtı Kanada’nın Newfoundland adasında l’Anse Aux Meadows adlı bir yerde bulunmuştur. Şu anda bir UNESCO Dünya Mirası alanıdır ve çim ve toprakla kaplı ahşap yapılar olan sekiz binanın kalıntılarından oluşur. Bugün bölge çorak olsa da bin yıl önce her yerde ağaçların olduğu kabul ediliyor. Bölgenin muhtemelen Vikinglerin teknelerini tamir ettiği ve kötü hava koşullarında oturduğu kış mola noktası olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Bir başka teoride de Polinezya ve Güney Amerika tatlı patateslerinin DNA’sını karşılaştıran bilim adamları, birisinin onları Güney Amerika’yı ziyaret ettikten sonra Polinezya’ya geri getirdiğini ya da Pasifik Okyanusu’nu keşfederken adalıların onları Güney Amerika’dan getirdiğini düşünüyor. Her iki durumda o bölgeye Kolomb’dan önce birinin geldiğini kanıtlar niteliktedir. Genetikten bahsetmişken, Paskalya Adası olarak da bilinen Polinezya adası Rapa Nui’deki yerlilerin DNA’sı üzerine 2014 yılında yapılan bir araştırma ile halkın oldukça fazla miktarda Kızılderili geni taşıdığı tespit edildi. Amerikan DNA’sının Rapa Nui yerlilerinin genetiğine girişi, iki halkın MS 1280 civarında birlikte yaşadığını işaret ediyor olabilir. Ortada başka teoriler de var. Gavin Menzies adlı emekli bir İngiliz Donanma subayı, Çinlilerin 1421’de Güney Amerika’yı sömürgeleştirdiği fikrini öne sürüyor. John Ruskamp adlı emekli bir kimyagerin bir başka teorisi, Arizona’da keşfedilen piktografların Çin karakterleriyle neredeyse aynı olduğunu öne sürüyor. Bu teoriden de Çinlilerin MÖ 1300 civarında bir ara Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunduğu çıkıyor.


2 YORUMLAR

 1. Orta asyada kuraklık ile başlayan Türk kavimlerinin göçleri merkezi orta asya olmak üzere dört biryana dagilmislardi . Şu Türkleri ms .1025 yıllarında büyük kanolar yaparak Çin denizinden Büyük okyanusa açıldı lar daha sonra yüz yılarca kendilerinden haber alınamadı. Türklerin her gittikleri yerlere kültür ve yaşam tarzlarını götürdüleri bir gerçektir.
  Kızılderili lerin yaşam tarzları ve kültürleri incelendiği zaman : 1.Tek eşlilik sadece Türk boylarinda mevcut olup ana Erkil bir aile yaşamı Türklere mahsustur.
  2. örme Yün çorap giyerek ayaklarını sıcak ve darbelere karşı koruma özelliği sadece Türk lere mahsustur.
  3 .Avlanarak yaşam sürdürme ve Çadırlar yaşama özelliği de Türklere mahsustur.
  4. Binek olarak at kullanmaları ve eyersiz binmeleride Türklere mahsus bir özelliktir.
  5 . At Arat ve Silahı namus sayarak herkese emanet edilmeyeceği sa vurması da Türklerin özelliğidir.
  6.Savunma ve savaş yaptığı esnada hasımlarına tek başına karşı koyma özelliği de Türklere mahsustur.(Türkler bir kişiye asla iki kişi saldırmaz. )
  7. Ke.ndi avl adıkları hayvanlar dışında başkasının avladıkarına dokunma maları
  8. Hayvan derileri veYün lerin den minder yaparak üzerinde oturup yatmaları
  9. Erkeklerin uzun saç bırakması
  10. Hayvan omzlama,Okçuluk ve güreş sporlarına ö nem vermeleri.
  11. Tek Tanrıya inanmaları, mertlik ve dürüstlük kavramlarını bağlı olmaları;
  13. Liderleri ne ölünceye kadar itaat etmeleri, kabile kurallarına bağlılıkları.Türklerin bariz özelliklerindendir.
  Bu özellikler karşılaştırıldığında Sui lerin kayalar Su Türkleri olduğu ve orta asyada kendilerinden haber alınamayan Türkler olduğu anlaşılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin