İmparator Hadrianus MS. (117-138)

Publius Aelius Hadrianus, ya da bilinen adıyla İmparator Hadrianus Roma İmparatoru olarak 117’den 138 yılına kadar hüküm sürmüştür. Hadrionus, Roma İmparatorları arasında “beş iyi imparator” olarak bilinenlerden bir tanesidir. Ve genellikle barışçıl ve halkını düşünen bir hükümdar olarak bilinir.

İmparator Hadrianus
İmparator Hadrianus

Hadrianus, İspanya’nın Italica kentinde 76 yılında dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarını Roma şehrinde geçirdikten sonra, kariyerine askeri bir tribün olarak başlamıştır. 117 Yılında İmparator Trajan’ın öldükten sonra tahta çıktı.

İmparator Hadrianus hükümeti sırasında İmparatorluğu bir dizi askeri reform ile güçlendirdi ve daha iyi duruma getirdi. Özellikle, Roma’nın düşmanlarına karşı savunmasını geliştirmek için İmparatorluk sınır bölgelerinde bir dizi büyük duvarlar ve kuleler yaptırdı. Bu yapıların en ünlüsü, İngiltere’nin kuzeyini savunmak için inşa edilmiş olan Hadrianus Duvarı’dır.

Hadrianus aynı zamanda bir mimar ve estetik bir sanatsever olarak bilinirdi. Kendi hükümdarlık döneminde birçok büyük yapı inşa ettirdi. Bunların arasında, Roma’daki meşhur Hadrianus Tapınağı ve Tivoli’deki Hadrianus’un Villası bulunmaktadır.

İmparator olarak Hadrianus, Roma İmparatorluğu‘nun daha önce hiç görmediği bir dönemde hüküm sürdü. İmparatorluk sınır bölgelerini güçlendirmeye ve birleştirmeye çalıştı ve bir dizi politik ve askeri reform yaptı.

Ölümü 138 yılında, belki de en çok hatırlanacak mirası Hadrianus Duvarı ve diğer mimari yapılar olarak kalmıştır. İmparator Hadrianus sonrası yeğeni Antoninus Pius imparatorluk tahtına geçmiştir. Hadrianus’un hükümeti, Roma İmparatorluğu’nun güç ve istikrarının zirve dönemi olarak kabul edilir.

Dikkatinizi Çekebilir;  Meteora Manastırları Nerede? Tarihsel Gelişimi Nasıl Oldu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin